Vítězslav Hálek

Podpořte LD sdílením:

Share

[5.4.1835-8.10.1874]

Životopis

Vítězslav Hálek, vlastním jménem Vincenc Hálek, se narodil roku 1835 v Dolínku u Mělníka. Studoval na akademickém gymnasiu v Praze a od r. 1855 na filosofické fakultě. Účastnil se příprav na vydání almanachu Máj a další jeho ročníky sám redigova1. Od r. 1861 byl redaktorem Národních listů a od r. 1863 časopisu Lumír. Existenčně zajištěn manželstvím s Dorotou Horáčkovou, dcerou z bohaté měšťanské rodiny, mohl se plně věnovat literární práci a národně společenské činnosti, zejména jako člen výboru Umělecké besedy, střediska kulturního a společenského života Prahy.

Hálek byl mnohostranně činný jako novinář, literární a divadelní kritik, fejetonista, básník, povídkář a dramatik i organizátor literárního a kulturního života. Mladé čtenáře si získal sbírkou lyrických básní písňové formy Večerní písně, v nichž opěvoval šťastnou a vyrovnanou lásku jako hodnotu společenskou, vytvářející hlubší lidské vztahy, a zároveň vyslovoval pojetí básníka jako důležitého činitele v národním životě.

Z Hálkovy epiky mají význam Pohádky z naší vesnice, soubor balad a romancí, zobrazujících veselé i tragické příběhy ze života venkovského lidu nebo charakterizující svérázné lidové figurky. Významná je HáIkova povídková tvorba, zejména vesnická, zachycující napětí mezi sedlákem a chalupníkem nebo zobrazující překážky, které se staví do cesty lásce mladých lidí a vyplývají z nepochopení rodičů nebo z lpění na majetku. Do protikladu k citově vyprahlému životu bohatých staví Hálek vyrovnaný a citově bohatý život prostých lidí, neodcizených řádu přírody. Dovedl se zamyslet i nad významem vzdělanosti a pokroku na venkově.

V dramatické tvorbě nedosáhl Hálek významnějších úspěchů. V duchu dobových představ chtěl vytvořit drama vysokého stylu. Postavy Hálkových dramat s náměty z národních i cizích dějin jsou stylizovány do romantických postojů a v patetických monolozích pronášejí dobové národní a politické myšlenky.

Vítězslav Hálek zemřel náhle (na zápal plic) v Praze na podzim roku 1874. Pochován je na Vyšehradě.

Dílo

Poezie

Próza

Divadelní hry

 • Carevič Alexej, 1860
 • Záviš z Falkenštejna, 1861
 • Král Rudolf, 1862
 • Král Vukašín, 1862
 • Sergius Catilina, 1863
 • Amnon a Tamar, 1866
 • Král Jiří z Poděbrad, 1874 (nedokončeno)

Publicistika a literární kritika

 • Epištoly k našemu studentstvu, 1873
 • Gogola hledám, 1872
 • Básnictví české v poměru k básnictví vůbec

Citáty

Láska umí odpustit a nezná proklínání.

Co s přírodou je v neshodě, má smrti znak již na svém čele – a kletbu ve svém původě.

Buď člověkem a budeš šťasten.

A kdyby pravdou bylo vše a láska jenom snění, já bych se k spánku položil a nechtěl probuzení!

Vítězslav Hálek

e-knihy

Zobrazuji všech 5 výsledků

 • 30. 4. 2023