8
Samec Omega
Bruno je přitisknutý k umyvadlu. Sundal si kabátek od pyžama. Záhyby bílého bříška visí přes kameninu umyvadla. Je mu jedenáct let. Rád by si jako každý večer vyčistil zuby; doufá, že se umývání obejde bez problémů. Ovšem přistupuje k němu Wilmart, nejdřív sám, a strká Bruna do ramene. Ten začíná couvat a třese se strachy; ví zhruba, co bude následovat. „Nechte mě…“ říká slabě.
Přichází Pelé. Je malý, ramenatý, nesmírně silný. Švihne Brunovi pár facek, ten se rozpláče. Pak ho povalí na zem, chytnou ho za nohy a vlečou po podlaze. U záchodků z něho strhnou kalhoty od pyžama. Jeho pohlaví je malé, ještě dětské, dosud neochlupené. Oba ho chytnou za vlasy a donutí otevřít pusu. Pelé mu přejede po obličeji záchodovou štětkou. Cítí chuť hoven. Řve.
K ostatním se přidává Brasseur; je mu čtrnáct, je nejstarší z primánů. Vytáhne čuráka, který Brunovi připadá tlustý, obrovský. Postaví se před Bruna a chčije mu do tváře. Včera večer Bruna donutil, aby mu ho vykouřil a pak mu vylízal zadek; dneska ale nemá chuť. „Clémente, máš holýho ptáka,“ říká posměšně; „musíme chlupům pomoct…“ Kývne na ostatní a ti mu pomažou pohlaví pěnou na holení. Brasseur otevře břitvu, přiloží ostří. Bruno se strachy podělá.
Jedné březnové noci roku 1968 ho jeden z vychovatelů našel nahého, potřísněného výkaly, jak se choulí na záchodcích vzadu na dvoře. Nechal ho, aby si oblékl pyžamo, a odvedl ho ke Cohenovi, hlavnímu vychovateli. Bruno se bál, že bude muset mluvit; bál se, že bude muset vyslovit Brasseurovo jméno. Jenže Cohen, i když ho vytáhli z postele uprostřed noci, jej přijal vlídně. Na rozdíl od vychovatelů, kteří pod něj spadali, žákům vykal. Byl to jeho třetí internát, a ne ten nejdrsnější; věděl, že oběti téměř vždy odmítají prozradit, kdo je týrá. Jediné, co mohl udělat, bylo potrestat vychovatele, který dohlížel na noclehárnu primánů. Většinu z těch dětí opustili rodiče, představoval pro ně jedinou autoritu. Bývalo by potřeba je hlídat víc, zasáhnout před porušením kázně – to ale nešlo, měl jenom pět vychovatelů na dvě stě žáků. Po Brunové odchodu si uvařil kafe, prolistoval složky primánů. Podezříval Pelého a Brasseura, neměl však žádný důkaz. Kdyby se mu podařilo je skřípnout, byl rozhodnutý jít až k vyloučení; pár násilných a krutých jedinců stačí, aby ostatní strhli s sebou. Většina chlapců, hlavně když jsou ve skupinách, touží po ponižování a mučení slabších. Zvláště na počátku puberty dosahuje jejich divokost neslýchaných rozměrů. Nedělal si žádné iluze o chování lidských bytostí, když nejsou pod kontrolou zákona. Od chvíle, kdy přišel do internátu v Meaux, si dokázal zjednat respekt. Věděl, že bez poslední hradby zákonnosti, kterou představoval, by týrání chlapců, jako byl Bruno, nemělo žádné meze.
~
Bruno propadl; opakování primy přivítal s úlevou. Pelé, Brasseur a Wilmart postoupili do sekundy a měli se přesunout na jiný pokoj. Bohužel na základě směrnic ministerstva, přijatých po událostech v osmašedesátém, bylo rozhodnuto snížit počet dozorců a nahradit je systémem osobní disciplíny; opatření šlo s dobou a kromě toho umožňovalo snížit výdaje na zaměstnance. Přechod z jedné noclehárny na druhou se zjednodušil; sekundáni si navykli pořádat aspoň jednou týdně razie u mladších chlapců; vraceli se na svou ložnici s jednou, někdy dvěma oběťmi a seance mohla začít. Na konci prosince Jean-Michel Kempf, hubený a bojácný kluk, který přišel na začátku roku, vyskočil z okna, aby se zachránil před svými katy. Pád mohl být smrtelný, měl štěstí, že se z toho dostal s mnohočetnými zlomeninami. Kotník byl hodně poškozený, chvíli trvalo, než se daly dohromady všechny úlomky kostí; ukázalo se, že zůstane zmrzačený. Cohen zorganizoval hromadný výslech, který posílil jeho domněnku; přestože Pelé zapíral, byl na tři dny vyloučen. Zvířecí společenství jsou prakticky všechna založena na systému nadvlády podle poměrné síly jejich členů. Tento systém se vyznačuje přísnou hierarchií: nejsilnější samec skupiny se nazývá samec alfa; dru…