Peter Orlovsky

Podpořte LD sdílením:

Share

[8.7.1933-30.5.2010]

Životopis

Peter Orlovsky se narodil 8. července roku 1933 na Lower East Side v New Yorku jako jedno z pěti dětí Olega a Katherin Orlovských.

Když byl ještě malý, jeho rodiče se rozešli kvůli otcově alkoholismu. Peter se odstěhoval do Queens se svoji matkou a sourozenci. Kvůli finančním problémům odešel ze školy a živil se různými pracemi.

Poté, co nastoupil do Creedmore State Mental Hospital v New Yorku jako nemocniční sluha, měl možnost dokončit si své vzdělání.

V roce 1953 byl odveden do armády kvůli válce v Korei. Pro své nevyzpytatelné chování a jasné antimilitantní chování ve výcvikovém táboře, nařídil armádní psychiatr jeho převod. Zbytek vojenské služby sloužil jako zdravotník v sanfranciské nemocnici.

Po propuštění z armády se Peter přistěhoval k malíři Robertu LaVigne do San Franciska. Byl jeho modelem i společníkem. LaVigne ho seznámil s Allenem Ginsbergem. Brzy po jejich prvním setkání se stali milenci a nastěhovali se k sobě. Mimo nějaký čas odloučení spolu zůstali až do Ginsbergovi smrti v roce 1997.

Před setkáním s Ginsbergem se pokoušel psát básně, ale neúspěšně. Díky povzbuzování Ginsberga začal v roce 1957 znovu. V této době spolu žili v Paříži. Neustále s sebou nosil malý zápisník, do kterého si zapisoval všechny své zkušenosti, sny a impresionistické obrazy.

Orlovský také hodně cestoval a to jak s Ginsbergem, tak i bez něj. Cestoval po středním východu, severní Africe, Indii a Evropě. Často však své cesty brzy ukončil pro jeho krásný, křehký vztah se svými bratry Julianem a Lafcadiem nutící ho vrátit se zpět do New Yorku.

Během 70. let Peter strávil mnoho času na farmě v Cherry Valley, kde psal, poslouchal hudbu, pěstoval vlastní potraviny a promlouval s přírodou. V roce 1974 začal učit kurzy nazvané „Poetry for Dumb Students“ na fakultě Jack Kerouac School of Disembodied Poetics v Boulder v Colorédu.

Orlovsky podporoval mnoho společenských a politických protestů, účastnil se antinukleární demonstrace. Spolupracoval s organizací pro marihuanu a byl členem ligy pro sexuální svobodu. Orlovsky a Ginsberg otevřeně mluvili o svém vztahu a to prohloubilo podvědomí o homosexualitě v Americe.

Dílo

  • (Dear Allen, Ship will land Jan 23, 58, 1971)
  • (Lepers Cry, 1972)
  • (Clean Asshole Poems & Smiling Vegetable Songs, 1978)
  • (Straight Hearts‘ Delight: Love Poems and Selected Letters, 1980) (s Allenem Ginsbergem)
  • (Dick Tracy’s Gelber Hut, 1980)

e-knihy

  • 30. 4. 2023