Až bude padat hvězda (Valja Stýblová)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Stručný děj

Víťa studuje na zdravotní sestru. Bydlí v Praze. Rodina jí ve studiu (až na její starší sestru Lídu) nepodporuje. Víťa je v posledním ročníku a má maturovat. Z maturity je hodně nervózní a k tomu si na ni ještě zasedla třídní. Víťa zvládá praxi levou zadní, ale s teorií má velké problémy.

Po praxi na dětském oddělení si přeje pracovat právě zde, ale myslí si, že vytoužené místo nedostane a že vůbec neudělá maturitu. Při praxi na chirurgii se zjistí, že jediná Víťa to umí s chuligánem Vilíkem. Vilík je stejně starý jako Víťa, měl těžkou nehodu v kradeném autě a je natrvalo ochrnutý na dolní končetiny. Jediná Víťa se k němu chová normálně a ne jako ostatní holky, které na Vilíka chtějí zapůsobit. Vysvětlí mu, jak byl hloupý a že si za všechno může sám. Vilík si to uvědomí až teď, od té doby jsou Víťa a Vilík kamarádi. Víťa navštěvuje Vilíka každý den. Chlapec je na tom moc špatně, selhává mu ledvina a tedy i celý krevní oběh.

Maturita se nezadržitelně blíží a Víťa je čím dál tím více vystrašená a navíc je na tom Vilík stále špatně. Víťa maturitu nakonec složila, ale na plese je nervózní z toho, že není u Vilíka. Rychle se za ním rozběhne do nemocnice. Chvíli si spolu povídají a oba pláčou, nedalo se tomu zabránit. Vilík umřel. Selhal mu krevní oběh. Víťa je smutná. Ale po čase se smutek zmírňuje, protože z Víti je zdravotní sestra na dětském oddělení...

Informace

Bibliografické údaje

  • 17. 2. 2024