Afterdark (Haruki Murakami)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

5 : 00 AM

Kuchyně u Širakawů. Zazní časové znamení a začnou ranní zprávy o páté na NHK. Hlasatel hledí přímo do kamery a svědomitě předčítá zprávy. Širakawa sedí za jídelním stolem a televizi má puštěnou jen potichu. Tak potichu, že ji málem není slyšet. Kravata visí přehozená přes opěradlo židle, rukávy košile si vyhrnul k loktům. Kelímek od jogurtu je prázdný. Širakawa se na zprávy nedívá s žádným zvláštním zájmem. Ani jedna z nich nedokáže upoutat jeho pozornost. To on ovšem ví od začátku. Prostě jen nemůže dobře spát.

Několikrát na stole otevře a zavře pravou ruku. Bolest v ní není jen tak obyčejná, je to bolest, ke které se vážou vzpomínky. Vytáhne z lednice zelenou láhev Perriéru a ochladí si hřbet ruky. Pak láhev odzátkuje, nalije si do sklenice a pije. Sundá si brýle a dlouze si mne oči. Ospalost ale ne a ne přijít. Tělo samozřejmě únavou skoro padá, ale v hlavě visí něco, co mu nedá spát. Něco vytrvale vlezlého. Něco, co prostě nejde překonat. Širakawa si rezignovaně nasadí brýle a sleduje televizi. Ztrátový vývoz oceli. Vládní opatření proti náhlému posilování jenu. Společná sebevražda matky se dvěma dětmi. Podpálila v autě rozlitý benzín. Záběr na automobil spálený na škvarek. Ještě se z něj kouří. Ve městě už brzy začne předvánoční nákupní šílenství.

Noc se chýlí, ale pro něj zřejmě jen tak snadno neskončí. Co nevidět se už musí vzbudit rodina. Do té doby by opravdu rád usnul.

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024