Pygmalion (George Bernard Shaw)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Slavná komedie o pěti dějstvích nese název podle pověsti o řeckém sochaři, jenž vytvořil sochu tak krásnou, že se do ní zamiloval a na bohyni Afrodité pro ni vyprosil řeč a život. Stala se předlohou ke slavnému muzikálu My Fair lady.

Profesor Higgins se zabývá lidskou mluvou, správnou výslovností a nářečími. Podle řeči dokáže přesně určit, odkud daný člověk pochází. Líza Doolittelová je chudá prostá květinářka. Uslyší Higginse, jak se svému příteli Pickeringovi chlubí, že by i z prostého děvčete dokázal udělat dámu. Našetří si trošku peněz a jde žádat Higginse, aby ji dával hodiny správného mluvení. Ten se jí vysměje, ale vzápětí uzavírá s Pickeringem sázku, že z Lízy do půl roku udělá dámu, a že nikdo neodhalí její původ. Líza se těžce sžívá s životem dámy – musí se mýt, česat, slušně mluvit… Higgins jí za Pickeringovy asistence každý den učí správně vystupovat. Sám je ale při učení hrubí a dává Líze jasně najevo, že je vysoko nad ní, zatímco Pickering si jí váží. Líza se učí rychle a zanedlouho se opravdu dokáže chovat jako pravá dáma. Zjišťuje však že život na úrovni není žádná slast, a že jí nejvíce vyhovoval život na ulici. Zpátky se už ale vrátit nechce a vlastně ani nemůže, hrdost už jí nedovolí sklouznout zpátky a proto si najde ženicha, který je schopen jí zajistit slušnou budoucnost.

Kromě Higgise, Pickeringa a Lízy vystupuje ve hře ještě Hagginsova matka, která zná špatné způsoby svého syna a je k celému projektu značně skeptická, Higginsova služebná, Lízin otec – pan Doolittle, který se snaží z Higginse za používání své dcery pro experiment vymámit peníze, ale když pak díky Higginsovi zdění hotové jmění, zjistí, že mu peníze přinášejí více starostí než radostí. Dále ve hře vystupuje Freddy, který se stane Líziným ženichem, a jeho matka a sestra.

— 1 —


1. DĚJSTVÍ

O půlnoci za velkého deště se pod pilířem kostela sv. Pavla tísnilo několik návštěvníků divadla, kteří čekali na kočár. Kromě rodiny Eynsford Hillových – paní, dcery a syna Freddyho, se tu schovává ještě elegantní pán, kterému zrovna mladá květinářka nabízí kytičku.

Tuto situaci pozorně sleduje ještě jeden pán se zápisníkem. Mezi ním a květinářkou začne malá šarvátka, protože si ona myslí, že je policista. K překvapení přihlížejících se z něj vyklube profesor Higgins zabývající se fonetikou, jehož zrovna zaujal přízvuk mladé Lízy Doolitlové, která pochází z Lisson Grove. A když se z elegantního muže vyklube pan Pickering, autor knihy o indickém nářečí, odejdou oba muži společně na čaj a Lízu opustí.

Ta si ale velmi dobře pamatuje Higginsova slova, že by i z takové obyčejné malé květinářky dokázal do 6 měsíců udělat dámu na úrovni a za utržené peníze si bere taxi na Wimpole Street.

— 2 —


2. DĚJSTVÍ

Do Higginsova domu na Wimpole Street přijíždí Líza a nabízí mu šilink za učení jazyka. Profesor tuto celkem směšnou nabídku přijímá spíše jako zajímavý experiment a vsadí se s Pickeringem, že on jí naučí mluvit, zatímco Pickering přispěje finančně.

Pak Higgins nakáže své služebné paní Pearcové, aby Lízu umyla a spálila její staré šaty. Učení může začít i přes výhrady paní Pearcové a příchod pana Doolitla, popeláře s nesmírnou výřečností, který dokáže z Higginse dostat 5 liber, aniž by jej urazil.

— 3 —


3. DĚJSTVÍ

Po několika měsících intenzivního učení výslovnosti a gramatiky přichází pro Lízu první zkouška v podobě návštěvy matky prof. Higginse. V tento den do jejího salonu má ještě přijít paní Eynsford Hillová s dcerou Klárou a synem Freddym.

Do tohoto konzervativního prostředí přichází Líza, která bohužel zatím umí mluvit pouze o počasí a zná pár zdvořilostních frází, ale při rozvinutí konverzace spadá tématy zpět tam, kde byla. Svou dokonalou výslovností obohacuje slova lidová až argotická, což mimoděk oživí velmi nudnou konverzaci a navíc se ještě do Lízy zamiluje Freddy. Paní Higginsová si jí pro její upřímnost oblíbí.

— 4 —


4. DĚJSTVÍ

Společnost tří (Líza, Higgins, Pickering) se vrací z dlouhého programu obsahujícího operu a zahradní slavnost. Pánové se mezi sebou dohadují o svém úspěchu, navzájem se chválí a přitom ani nevidí, že je Líza smutná. Poslouchá jejich vychloubání, zatímco v ní roste zlost, která vyvrcholí návratem Higginse pro papuče.

Dívka mu je totiž hodí na hlavu a tím začíná jejich hádka. Líza chce od něj uznání svých zásluh na společném úspěchu, on v tom vidí pouze vlastní usilovnou práci a vlastní námahu, ona hořekuje nad svou budoucností, kterou si Higgins nikdy nedokázal představit, ani se jí nezabýval. Nedokáže pochopit, že jej má ráda (možná jej i miluje), ale nedokáže s ním ani Pickeringem zůstat, protože se jí nelíbí postavení panenky na hraní.

Její situace se navíc odráží v případu jejího otce, který se díky Higginsovi stal z popeláře boháčem. Přesto je nešťastný. Jako chudý se narodil a žil, avšak s bohatstvím přišly nové problémy, na něž nebyl připravený. Ze světa se náhle vyhrnuli příbuzní, o nichž ani nevěděl, každý z něj vysává peníze. Rád by se vrátil, ale proč utíkat zpět do bláta? Tak i Líza znalá možností správné mluvy se již nemůže znovu stát obyčejnou malou prodavačkou květin, protože již do tohoto prostředí nepatří.

— 5 —


5. DĚJSTVÍ

Druhého dne přiběhnou do domu paní Higginsové profesor s Pickeringem, kteří hledají Lízu. Večer se sbalila a odešla neznámo kam. Paní je nechá chvíli v nejistotě, vyčte jim jejich hloupé počínání a jejich chování k Líze, a pak jí zavolá dolů. Večer totiž odešla k ní.

Líza Doolitlová jim vysvětlí, že se z ní stala dáma pouze díky Pickeringovi, jenž se k ní vždy choval s úctou jako k dámě, i když byla pouhou prodavačkou na ulici. Oproti němu Higgins ji vždy bral jako součást svého nábytku, který mu nosí papuče a připomíná mu schůzky. Nikdy Lízu nebral jako lidskou bytost a povětšinou byl hrubý jako lidé z ulice. Profesor si nedokáže připustit, že by k někomu mohl něco cítit a proto ani Lízu nepřesvědčí, aby zůstala.

Na scénu přichází pan Doolitle ve svatebním, neboť se zrovna bude ženit a shání někoho na svatbu. Zatímco se všichni připravují na svatbu, Higgins se snaží Lízu přemluvit. Je přesvědčen, že se bez něj nemůže obejít, oproti tomu by jí však nejradši přisoudil nějakému diplomatovi, aby bylo vidět, jak je dobrý učitel. Za ty měsíce se tak ponořil do svých snů a představ, že zapomněl vnímat realitu. Proto se nesmíme divit, že si dívka volí snazší život s chudým Freddym v malém květinářství za peníze jejího otce, než podřadné postavení služky v domě Higginsově.

— 6 —


Profesor Higgins se zabývá lidskou mluvou, správnou výslovností a nářečími. Podle řeči dokáže přesně určit, odkud daný člověk pochází. Líza Doolittelová je chudá prostá květinářka. Uslyší Hiiginse, jak se svému příteli Pickeringovi chlubí, že by i z prostého děvčete dokázal udělat dámu. Našetří si trošku peněz a jde žádat Higginse, aby jí dával hodiny správného mluvení. Ten se jí vysměje, ale vzápětí uzavírá s Pickeringem sázku, že z Lízy do půl roku udělá dámu, a že nikdo neodhalí její původ. Líza se těžce sžívá s životem dámy – musí se mýt, česat, slušně mluvit… . Higgins jí za Pickeringovy asistence každý den učí správně vystupovat. Sám je ale při učení hrubý a dává Líze jasně najevo, že je vysoko nad ní, zatímco Pickering si jí váží. Líza se učí rychle a zanedlouho se opravdu dokáže chovat jako pravá dáma. Zjišťuje však, že život na úrovni není žádná slast, a že jí nejvíce vyhovoval dřívější život na ulici. Zpátky už se ale vrátit nechce a vlastně ani nemůže, hrdost už jí nedovolí sklouznout zpátky a proto si najde ženicha, který je schopen jí zajistit slušnou budoucnost.

Kromě Higginse, Pickeringa a Lízy vystupuje ve hře ještě Higginsova matka, která zná špatné způsoby svého syna a je k celému projektu značně skeptická, Higginsova služebná, Lízin otec – pan Doolittle, který se snaží z Higginse za používání své dcery pro experiment vymámit peníze, ale když pak díky Higginsivi zdědí hotové jmění, zjistí, že mu peníze přinášejí více starostí než radostí. Dále ve hře vystupuje Freddy, který se stane Líziným ženichem, a jeho matka a sestra.

Shawova hra, která se jako většina jeho děl točí kolem společenské problematiky, poukazuje na rozdíly mezi spodní a vyšší vrstvou pařížské společnosti. Shaw zjišťuje, že nejšťastnější a zároveň nejchytřejší je ten, kdo si dokáže udělat život takový jaký ho chce mít. Naznačuje také, že i lidé z nižších vrstev mají svou hrdost a jejich duševní bohatství není zanedbatelní.

V kompozici byly zachyceny nejdůležitější okamžiky, jelikož se jedná o hru, je děj spíše útržkovitý a málo rozsáhlý. Pro zdůraznění rozdílů je použit kromě jazyka spisovného z úst pana Higginse a Pickeringa také jazyk silně hovorový, až nesrozumitelný.

— 7 —


Vynikající romantická komedie, která je satirou na viktoriánské představy tehdejší anglické společnosti.

Tato divadelní hra je psaná v dialozích, v nichž jsou často používána hovorová až vulgární slova. Název Pygmalion si hra získala podle pověsti o řeckém sochaři, který vytvořil sochu tak krásnou, až se do ní zamiloval a bohyni Afrodité požádal o její oživení. Příběh je postaven na srovnávání pouličního jazyka Londýňanů s královskou angličtinou nejvyšších kruhů. Tato divadelní hra se stala předlohou pro muzikál My Fair Lady.

Postavy

Líza Doolittlová - prostořeká pouliční květinářka, jež vyrůstala v chudých poměrech; naprosto přirozená, půvabná a bystrá

Henry Higgins - postarší profesor fonetiky, jemuž se jeho koníček stal obživou - miluje svou práci; jeho chování je místy hrubé až arogantní; má také velký zájem a nadšení pro vědu

plukovník Pickering - Higginsův přítel, který je expertem na indické jazyky; chová se jako pravý gentleman a na rozdíl od svého přítele se zajímá o city člověka

paní Pearceová - hospodyně v domě pana Higginse; milá, starostlivá a svého pána zná velmi dobře

Alfréd Doolittle - otec Lízy; pracuje jako popelář a má stejný slovník jako jeho dcera; jeho zálibou je pití

Freddy Eynsford-Hill - nesmělý mladík; syn paní Hillové; zamilovaný do Lízy; nic neumí a sám by se neuživil

Klára Eynsford-Hillová - mladá energetická dívka, trošku "přidrzlá"

paní Higginsová - matka Henryho; velmi milá a starostlivá dáma; Lízu si velmi oblíbila a pomáhá jí

Obsah

1. dějství

Bylo čtvrt na dvanáct večer a v Londýně se strhl velký letní liják. Ten večer bylo opravdu těžké sehnat taxíka, protože všechny rozváželi lidi z divadla a ty, kteří se chtěli schovat před deštěm. Ostatní hledají úkryt pod portikem svatohavelského kostela. Mezi lidmi čekají dvě dámy. Matka s dcerou ve večerních šatech. Obě dvě jsou zmrzlé na kost a čekají na Freddyho, který jim šel sehnat taxík. Tomu se to nepodařilo, jeho sestra byla už velmi podrážděná a matka ho s klidným hlasem poslala hledat taxi dál. Freddy cestou narazil do neznámé ženy, květinářky, a pár květin jí vysypal. Matka se dá s květinářkou do řeči a škodu způsobenou Freddym jí zaplatí. Pod portikem se začali hromadit lidé a mezi nimi i pán s vojenským držením těla. Květinářka se ho snažila přesvědčit, aby si od ní koupil kytku. Muž ale neměl drobné. Dal jí nějaké peníze. Ke květinářce přišel jeden z čumilů a upozornil ji na muže se zápisníkem, jenž si zapisoval každé její slovo. Muž poslouchal ostatní lidi, jak mluví a dokázal přesně určit, odkud pocházejí. Květinářka se s ním dala do řeči, došlo mezi nimi k taškařici, protože si květinářka myslela, že je muž policista a chce ji odvést. Květinářka byla chvílemi hysterická. Všichni se ji snažili uklidnit. Muž se zápisníkem se dal do řeči s mužem s vojenským držením těla. Řekl mu, že by takovou ženu, jakou byla květinářka, dokázal vydávat po šesti měsících jeho výuky za vévodkyni. Vyšlo najevo, že muž se zápisníkem je pan Higgins, zabývající se fonetikou a druhý muž je plukovník Pickering, znalec indických jazyků. Oba muži se v minulosti chystali jeden druhého vyhledat a seznámit se. Dohodli se na návštěvě a společně odjeli k Higginsovi domů. Květinářka se zatím uklidnila a za vydělané peníze odjela taxíkem domů.

2. dějství

Druhý den dopoledne, kolem jedenácté hodiny, byl v domě pana Higginse na návštěvě plukovník Pickering. Higgins mu s nadšením malého dítěte ukazoval své vědecké a hudební vybavení. Plukovník už byl značně unavený z toho, jak celé odpoledne poslouchal různé zvuky a Higginsův výklad. Do pokoje vchází hospodyně Pearceová. Přišla říct panu Higginsovi, že za ním přijela nějaká neznámá mladá dáma, která má velmi zajímavý a zvláštní přízvuk a podivné chování. Higgins byl nadšen a nechal si ji zavolat. Chtěl svému příteli názorně ukázat, jak zaznamenává různé zvuky. Když do dveří vešla květinářka, kterou poznal předchozího večera, jeho nadšení značně ochablo. Květinářka se představila jako Líza Doolittlová a přišla ho požádat, aby jí dával soukromé hodiny, na kterých by ji naučil mluvit správně spisovně. Chtěla se totiž stát květinářkou v obchodě. Pickeringa Líza velmi zaujala. Higginse ale ne, mluvil s ní arogantně a chvílemi ji až urážel. To dívku několikrát rozbrečelo. Po značném přemlouvání a domlouvání všeho kolem Lízu přesvědčili, aby zůstala u pana Higginse, a ten jí naučí správně mluvit a chovat se. Pan Pickering slíbil, že zaplatí veškeré nálady za výuku. Higgins souhlasil a pověřil paní Pearceovou, aby si vzala Lízu na starost, vykoupala ji a objednala jí pořádné a slušné šaty. Paní Pearceová s Lízou odešla. Ukázala jí ložnici, ve které bude spát a také koupelnu. Vše Líze vysvětlila, dala jí župan a poručila jí, aby se šla svléknout ze svých šatu a obléci si župan. Mezitím jí napustila vanu. Líza proti koupeli protestovala a při drhnutí kartáčem pěkně vyváděla. Plukovník si zatím s Higginsem vyjasňují, jak bude probíhat Lízina výuka. Do pokoje vešla paní Pearceová a chtěla mluvit s Higginsem. Poučila ho o tom, jak se má chovat k Líze, jak s ní mluvit a co před ní zásadně nemá říkat. Poté paní Pearceová odešla. Za chvíli se ale vrátila s omluvou, že začínají maléry. Přišel totiž Lízin otec, popelář Alfréd Doolittle. Přišel kvůli své dceři. Snažil se pánům namluvit, že má obavy o svou dceru. Ti ale dobře věděli, že to tak ve skutečnosti není. Přesto ho vyslechli a nakonec mu dali pět liber; kvůli penězům totiž ve skutečnosti přišel. A také přinesl Líze nějaké její osobní věci. Už byl na odchodu, když ve dveřích potkal paní Pearceovou a vedle ní půvabnou dívku v japonských šatech. Ta se mu vysmála, že nepozná vlastní dceru. Všichni na ni s úžasem koukají, protože jí to opravdu sluší. Nechtějí ale, aby to Líze stouplo do hlavy a proto ji nezahrnují lichotkami. Vypráví otci, jaké to je se koupat. Během rozhovoru se spolu lehce pohádají a otec se poroučí a odchází. Pánové ho upozorní, že jako otec bude povinen chodit Lízu navštěvovat. Ten jim to slíbí a odejde. Ještě ten den začali pánové s učením Lízy. Ta měla chudák problémy s vyslovováním abecedy a ostatních slov. To pana Higginse rozčililo, poradil jí, v jaké poloze má mít správně jazyk při vyslovování a poslal ji za paní Pearceovou, aby si postěžovala. Přikázal jí, aby si vyslovování zkoušela sama, odpoledne budou pokračovat ve výuce.

3. dějství

Paní Higginsová má přijímací den, ale dosud se nikdo nedostavil. Seděla ve svém salónu na Chelsea Embankment, který byl elegantně a společensky zařízený. Uprostřed pokoje měla velký otoman, koberce, okna zdobily kašmírové závěsy, na stěnách viselo několik olejů. Bylo mezi čtvrtou a pátou odpoledne, když se rozlétly dveře a do pokoje vpadl její syn Henry Higgins. Jeho matka se polekala a pokárala ho za to. Higgins jí začal vyprávět o tom, jak našel Lízu. Pozval ji ke své matce na návštěvu a chtěl, aby jeho matka posoudila, zda se Líza hodí do společnosti. Jejich hovor byl přerušen návštěvou paní Eynsford-Hillové a její dcery Kláry. Paní Higginsová je představila. Kláře se pan Higgins jevil jako budoucí možný manžel i přes to, že se nechoval zrovna zdvořile. Byl podrážděný jejich návštěvou. Komorná uvedla pana Pickeringa. Ten se ptal paní Higginsové, jestli jí Henry řekl, proč přišli. Pan Higgins byl stále podrážděný a klel. Komorná uvedla pana Freddyho Eynsford-Hilla. To Higginse "potěšilo" ještě víc. Všichni si byli navzájem povědomí, ale nevěděli, kde se už viděli. Komorná uvedla Lízu. Líza zdvořile pozdravila a přítomné okouzlila svým šarmem. Klára a Freddy z ní nemohli spustit oči. Všichni se dali do řeči. Začali konverzovat o počasí. Freddy se jejím zdvořilým frázím smál. Paní Hillová se bála, aby se neochladilo a v jejich rodině nechytili chřipku. Na to Líza odvětila, že její teta zemřela na chřipku. Pak se rozpovídala o své rodině, o tom, jak si myslí, že její tetu zamordovali a otec že chlastá. Opět měla zvláštní způsob vyjadřování, ale Kláře a Freddymu se to velmi líbilo. Pan Higgins si odkašlal a tím naznačil, že už je čas jít. Freddy nabídl Líze doprovod, ale ta jela domů taxíkem. Klára pochytila způsob vyjadřování od Lízy a velmi se jí to líbilo, ale její matka z toho nebyla moc nadšená. Když všichni odešli, ptal se Higgins a Pickering paní Higginsové, jestli se Líza hodí do společnosti. Ta se jim pouze vysmála a řekla jim, že s Lízou musí mít ještě hodně práce. Bála se toho, že s Lízou přišel do místnosti i problém. Co s ní bude dál, po těch šesti měsících? To si Higgins s Pickeringem nenechali líbit a začali vášnivě diskutovat o Lízině talentu, o neuvěřitelném cítění pro hudbu a o její bystrosti. O budoucnost se nestarali. Společně se domluvili, že ji vezmou na shakespearovskou výstavu. Oba odešli domů, paní Higginsová byla mírně nervózní. Líza brzy zazářila jako opravdová princezna. Byl letní večer a všichni přijeli na londýnské velvyslanectví. Líza vypadala překrásně a všichni přítomní byli ohromeni. Vešli do velvyslanectví a k Higginsovi přišel neznámý muž. Představil se jako Nepomuk, jeho bývalý žák a dnes skvělý fonetik a překladatel. Líza se seznámila s hostiteli a udělala na ně ohromný dojem. Hostitelka chtěla po Nepomukovi, aby zjistil o Líze víc. Když se Higgins a Pickering bavili s vévodou a vévodkyní, vmísil se do rozhovoru Nepomuk s tím, že zjistil víc. Líza je prý podvodnice, není pravou Angličankou, ale Maďarkou. Maďarskou princeznou. To Higgins popíral, tvrdil, že je to jen prostá londýnská holka, kterou fonetik naučil chování. Nikdo mu nevěřil. Za chvíli se k nim připojila Líza a omlouvala se Pickeringovi a Higginsovi, že jim prohrála sázku. Pickering ji pochválil, že sázku vyhrála několikrát. Unavení odešli všichni domů.

4. dějství

Je půlnoc a Higgins, Pickering a Líza se vrátili z koktejlu do Wimpole street. Všichni byli unaveni, na chvíli si sedli v laboratoři do křesla. Líza byla smutná. Bavili se o večeru s vévodou, Higgins byl podrážděný. Podle něj to byla snobská akce. Pickering mu vytýká, že není tak společenský jako on. Oba si pochvalují, jak skvěle vyhráli sázku a Higgins si oddychl, že už je po všem. Líza pomalu přestává ovládat svůj vztek. Pickering a Higgins odcházejí spát. Líza je zoufalá, má chuť řvát. Higgins se za chvíli vrátí pro bačkory. Líza je po něm vztekle hodí. Oba se pohádají. Líza mu vyčítá, že řekl, že je rád, že už je po všem. Bála se toho, co s ní bude teď, protože nic neměla, nic neznamenala. Higgins k ní byl lhostejný a nechtěl nic řešit. Ve skutečnosti ho ale Líziny řeči ranily. Líza mu vrátila půjčené šperky i prstýnek, co jí kdysi koupil. Oba odcházejí rozhádaní. Líza přišla do svého pokoje, vztekle vyházela ze šatníku vycházkové šaty, svlékla si večerní róbu a uložila ji na ramínku do skříně. Oblékla si vycházkové šaty, popadla kabelku s penězi a odešla. Freddy stál venku pod okny a vzhlížel do jejího okna. Miloval ji. Líza se ho venku lekla. Byla rozrušená a Freddy se jí přiznal, že ji miluje. Objal ji a začal ji líbat. Líza toužila po útěše a polibky mu oplácela. Vyrušil je policista, Freddy vše omluvil výmluvou, že se právě zasnoubili. Utekli kousek dál a opět se objímali a líbali, ale vyrušil je další policista. Utekli před ním na Hanover Square. Nastoupili do taxíku, chtěli projezdit celou noc, Líza slíbila, že mu vše bude vyprávět a ráno chtěla zajít za paní Higginsovou a požádat ji o radu.

5. dějství

Do domu paní Higginsové ráno přiběhnou Higgins a Pickering. Cestou ještě telefonují na policii. Své matce Henry řekne, že Líza v noci zmizela neznámo kam a ráno si přišla pro věci, které jí dala hospodyně. Paní Higginsová jen poslouchá, Líza je u ní nahoře v pokoji a čeká, až jí služebná řekne, aby šla dolů. Po chvíli přijde služebná, za panem Higginsem přišel Lízin otec. Hned ve dveřích mu vynadal. Díky němu se totiž stal boháčem, ale je nešťastný. Když byl chudý, dělal si, co chtěl, občas někoho obral o peníze, ale teď každý obírá jeho. Najednou má hodně příbuzných, kteří potřebují peníze. Bohatství se ale už vzdát nechce, protože už do svého původního světa nepatří. To oceňuje paní Higginsová. Aspoň se teď Alfréd postará o Lízu po tom, jak s ní hrubě zacházeli Higgins a Pickering. Ti nechápou, o čem je řeč. Paní Higginsová jim řekla, že za ní Líza ráno byla a řekla jí, co se večer stalo. Higginsová těm dvěma vyčte jejich chování k Líze. Líza je ale ochotná se s nimi přátelsky sejít a zapomenout na to. Pickering si uvědomuje jejich chybu, ale Higgins zuří. Higginsová dá povel komorné, aby Lízu přivedla. Alfréd Doolittle se zatím ukryje na balkóně. Líza přichází a je naprosto vyrovnaná a uvolněná. S Higginsem jedná jeho vlastním stylem chování, a to ho rozzuří ještě víc. Higginse si nevšímá a mluví k Pickeringovi. Vyjádřila mu svůj vděk za to, že to on ji naučil skutečnému chování a vždy se k ní choval hezky. Nikdy s ní nejednal jako s pouhou ubohou květinářkou, jako to dělal Higgins. Na Pickeringovi oceňovala, že ji oslovoval slečno a choval se k ní jako k dámě. Do pokoje vstoupí Lízin otec, Líza je šťastná, že ho vidí. Diví se, proč je tak oblečený. Dnes se žení, protože její nevlastní matka si to rozmyslela a vezme si ho. Požádá Lízu, aby ho doprovodila do kostela. Na žádost ženicha ho do kostela doprovodí i Pickering a Higginsová. Všichni se odejdou připravit a Líza zůstane s Higginsem sama v pokoji. Chce odejít, ale on jí v tom zabrání. Snaží se si ji omotat kolem prstu a přemluvit ji, aby zůstala u nich. Líza mu na to ale neskočí, pohádají se. Líza chce trochu uznání, chce, aby se spolu víc spřátelili. Higgins je jako vždy chladný a nazývá ji obyčejnou káčou. Líza už se k němu vrátit nechce. Raději si zvolí poklidný život s chudým, ale hodným Freddym, který ji miluje a váží si jí. Higgins se jí vysměje. Ona mu útok vrátí tím, že nabídne své znalosti fonetiky jako asistentka jeho bývalého žáka Nepomuka. To Higginse rozzuří a dívku chytí. Ta se mu vysměje s tím, že věděla, že na ni jednou stáhne ruku. Tím ho zastavila. Do místnosti vchází paní Higginsová. Pojede se na svatbu. Když odcházejí, Higgins jakoby nic volá na Lízu, jako na svou asistentku, a úkoluje ji. Líza mu na všechno odpoví a rozhovor s ním zakončí slovy "nevím, co si beze mě počnete". Higginsová mluví se svým synem, tvrdí, že Lízu zkazil svým chováním. Higginsová si myslela, že si Líza bude brát Pickeringa. To Higginse pobaví ještě víc než to, že si bude brát Freddyho. Všichni odcházejí na svatbu, on se mohutně řehtá a hra končí.

— 8 —


Romantická hra o pěti dějstvích

Komedie o podivném experimentu profesora Higginse.

Charakteristika postav

Henry Higgins (muž se zápisníkem) - studuje a živí se fonetikou (fonetika - věda o řeči); dokáže zařadit kohokoliv s přesností 6 mil a v Londýně s přesností 2 mil (určí, odkud pochází podle jeho přízvuku); Higgins je starý mládenec, nechce se vázat; líbí se mu spíše starší, vyzrálé ženy; velmi necitlivý (bez emocí)

plukovník Pickering - zabývá se výzkumem indických jazyků a je autorem hovorového sanskrtu; přijel za Higginsem z Indie; na rozdíl od Higginse se umí chovat i ve společnosti, poté s Lízou i soucítí, má výčitky svědomí

Líza Doolittlová - pouliční květinářka, trochu pomatená, ale slušná a celkem pěkná dívka; díky své mluvě (vyjadřování) a hlavně chudobě je považována za nejnižší vrstvu obyvatelstva (sociální třídy) a je s ní i tak zacházeno; díky Higginsovi a Pickeringovi, kteří ji naučí správně mluvit, z ní udělají dámu; Líza má sen, že bude mít svoje květinářství a prodávat v něm

Freddy - syn paní Eynsford-Hillové; bláhově zamilovaný do Lízy

pan Doolittle - otec Lízy, povoláním popelář, který hodně pije; když se Higgins ujme Lízy, snaží se z něj pan Doolittle vytáhnout peníze za to, že mu Lízu odvedl; ve skutečnosti ale Líza s otcem moc dobrý vztah nemá, ale i jemu je to jedno (chce jen peníze)

paní Higginsová - velmi slušná, společenská a mravně založená žena, která nakonec Líze pomáhá, protože se jí nelíbí, jak její syn Higgins a také Pickering Lízu využili

Další postavy:

Klára - slečna Eynsford-Hillová; její matka - paní Eynsford-Hillová; paní Pearcová - služebná Henryho Higginse; Vousáč (Zarostlý Dick) - bývalý žák pana Higginse, malý Nepomuk, ten, který prohlásil Lízu za maďarskou princeznu

Obsah

Profesor Higgins před divadlem slyší hroznou angličtinu Lízy Doolittlové, která prodává v košíku květiny. Mají menší roztržku na ulici a Líza se seznámí jak s Higginsem, tak i s plukovníkem Pickeringem. Když se Líza dozví, že by ji byl Higgins schopen naučit správně mluvit a ona by si mohla otevřít květinářství, rozhodne se tedy, že ho navštíví. Nabídne mu peníze za výuku (i když je to směšně malá částka). Higgins přijme a s Pickeringem uzavře sázku, že z ní za půl roku udělá dámu, na které nikdo nepozná její původ. Ukáže se, že Líza má velmi dobrý sluch a rychle odposlouchá správnou výslovnost a nakonec to dokáže.

Prvně ji Higgins vezme do společnosti ke své matce, tam se do ní zamiluje Freddy. Další akcí je ples, kde ji tzv. odborník Dick prohlásí za maďarskou princeznu - podle její výslovnosti a chování. Higgins tedy vyhraje sázku a společně s Pickeringem si gratulují.

Nikdo ale nepochválí Lízu, ta se naštve a hodí po Higginsovi trepky a v noci uteče k jeho matce.

Freddy, zblázněný láskou k ní, si ji chce vzít, Higgins pro ni ale přijede a nakonec se dohodnou, že bude i nadále bydlet s ním a budou trojspolek - dva staří mládenci a Líza.

V pozadí je jasně cítit, že Higgins Lízu tajně miluje, ale nechce si to přiznat. Zároveň také žárlí na Freddyho.

V závěru přichází setkání s otcem Lízy, který díky profesorovi zbohatl a žení se (kvůli sociálnímu postoji - dostal se díky penězům do vyšší třídy, ale nelíbilo se mu to, každý teď po něm něco chtěl a najednou se k němu všichni hlásí = chtějí peníze). Líza tedy nakonec pozná, že Higginsovi není až tak lhostejná.

— 9 —


Tato komedie nese název podle krásné sochy, kterou vytvořil řecký sochař. Pouliční květinářka, chudá Líza, pozná profesora Higginse, který se zabývá fonetikou. Líza za ním přišla, aby ji naučil mluvit spisovnou angličtinou. Tou dobou je u Higginse na dlouhodobé návštěvě plukovník Pickering, znalec indických jazyků a Higgins se s ním vsadí, že naučí Lízu chovat se jako vévodkyně. Líza tedy zůstane v Higginsově domě, kde se o ní nejdříve postará paní Peacerová (hospodyně). Vykoupe ji a obleče do nových šatů. Potom se Líza začne učit, má velmi bystrý sluch a její mrštný jazyk vrací Higginsovi co se dá. Navštíví je plukovník Pickering, který je oba dokáže uklidnit a navíc se k Líze chová jako k opravdové dámě, což se jí samozřejmě líbí. Za půl roku ji opravdu naučí slušnému chování, uvede ji dokonce na ples. Pak však nastává problém, co dělat s Lízou dál?

— 10 —

Informace

Bibliografické údaje

  • 13. 5. 2023