Pan učitel (Božena Němcová)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Povídka vypráví příběh z dětství Boženy Němcové, která byla v šesti letech poslána ke strýci do Chvalína, kde měla chodit do školy. Žila u svého strýce a tety. První den ve škole měla strach z učitele, protože slyšela od dětí už doma, že učitel každou nepozornost trestá nejen opisováním pouček, ale i tělesným trestem.

Pan učitel ve Chvalíně však zapůsobil na šestiletou Barušku velkým dojmem. Seznámil jí postupně s abecedou, počty a prvky náboženství. Byl milý na všechny děti, učil je lásce k rodičům i k svému kraji. Chodíval s nimi na procházky a vyprávěl jim mnoho příběhů o zvířatech a ptácích.

Měl jednoho syna, který zemřel a zanechal po sobě ženu a malou dcerku. Mladá vdova se živila šitím a učila děti ve škole ručním prácím. Pan učitel se svou manželkou vychoval dva chlapce - sirotky a dal je do školy. Z obou se stali zámožní páni, ale nikdy nezapomněli na svého pěstouna. Když Baruška po šesti letech opustila Chvalín, rozloučila se svým dobrým učitelem a slíbila mu, že se vrátí.

Opravdu se vrátila, ale to už byl pan učitel po smrti. Za dva dny se konal jeho pohřeb. Na starém hřbitově se sním přišli rozloučit jeho žáci, kterým věnoval celý svůj život a své srdce

Informace

e-kniha

Kompletní kniha ke stažení (ePub, PDF):

  • 13. 5. 2023