Jacques Prévert

Podpořte LD sdílením:

Share

[4.2.1900-11.4.1977]

Životopis

Jacques Prévert se narodil roku 1900 v Neuilly-sur-Seine, zemřel o 77 let později na své usedlosti v Omonville-la-Petite v departementu la Manche. Ve svém mládí prošel spoustou zaměstnání, miloval Paříž, denní i noční, žil na plné obrátky, měl mnoho přátel, byl neuvěřitelně družný. Jeho bibliografie čítá na čtyři desítky knih; filmů, na nichž se podílel jako scénárista či autor dialogů a písní, je ještě více.

V roce 1929 debutoval časopisecky textem Trochu slušnosti čili Příběh ryby kapustňáka, více ho však přitahovaly aktivity kolektivní – divadlo a film. Stal se členem skupiny Říjen (Octobre), avantgardního dělnického divadla, v této době začíná také jeho s polupráce s filmem, píše hlavně scénáře.

Prévert je věčný kluk, vášnivě milující život a vášnivě protestující proti všemu, co život ničí, křiví a devalvuje. Dětská imaginace, hravost, vliv surrealismu, bourání jazykových klišé a frází – to jsou prvky charakterizující jeho tvorbu.

On sám kašlal na uměleckou kariéru, na potkání bezstarostně rozdával své básně načmárané na útržcích papíru, proto i vydání sbírky Slova bylo spojeno s problémem shánění textů. Prévert se díky ní stal přes noc populárním, jeho básně vycházely v nových a nových vydáních, byl hojně recitován i citován.

Jeho tvůrčí i životní krédo by se dalo shrnout třemi slovy: láska, svoboda, bratrství.

Dílo

Sbírky básní

Scénáře

Citáty

Není pět nebo šest divů světa, ale jeden: láska.  

Proč je nehezká, když je zamilovaná? To není spravedlivé.  

Příteli Slunce, nemyslíš, že je pitomost na dvakrát takový krásný den šéfovi darovat?  

Hloupost je zvláštní nemoc, kterou netrpí nemocní, ale všichni kolem.  

Jacques Prévert

e-knihy

  • 30. 4. 2023