Hunger Games 3 – Síla vzdoru. (Suzanne Collinsová)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

Při tanci jsme jako vyměnění. Učíme kroky svatební hosty z Třináctého kraje. Trváme na sólu pro ženicha a nevěstu. Chytáme se za ruce a vytváříme velký kruh, v jehož středu jednotliví tanečníci předvádějí své umění. Už dávno jsme se neúčastnili ničeho tak pošetilého, radostného a bláznivého. Takhle bychom mohli pokračovat celou noc, nebýt posledního překvapení naplánovaného pro Plutarchovu proklamu. Překvapení, o kterém psem neměla tušení.

Z vedlejší místnosti sem čtyři lidé přivážejí obrovský svatební dort. Většina hostů se rozestupuje do stran, aby uvolnila cestu tomu překrásnému uměleckému dílu s modrozelenou, bíle zdobenou polevou ztvárňující zpěněné mořské vlny, na nichž plují ryby i plachetnice, tuleni a sasanky. Prodírám se blíž, abych si potvrdila to, co jsem poznala na první pohled. Tak jako Anniiny šaty nesou jednoznačný Cinnův rukopis, autorem ozdob na svatebním dortu je nepochybně Peeta.

Snad to vypadá jako maličkost, ale vypovídá to o mnohém.

Haymitch přede mnou musel hodně věcí tajit. Když jsem Peetu viděla naposled, řičel z plných plic a snažil se vyškubnout z popruhů.

V takovém stavu by nezvládl zdobit dort. Nedokázal by se soustředit, neměl by dostatečně pevné ruce a neuměl by vytvořit něco tak dokonalého. Přistupuje ke mně Haymitch, jako kdyby předvídal mou reakci. „Pojďme si promluvit,“ říká.

Na chodbě, mimo dosah kamer, se k němu obracím: „Co se s ním děje?“

Haymitch vrtí hlavou. „Nevím. Nikdo z nás to neví. Někdy se chová skoro rozumně, jindy zase zdánlivě bez příčiny dostane záchvat. Zdobení dortu pro něj bylo něco jako terapie. Pracoval na něm několik dní. Když se na něj člověk díval, vypadalo to, že je Peeta zase normální.“

„Takže se může volně pohybovat po třináctce?“ To pomyšlen mě znervózňuje nejméně z pěti různých důvodů.

„Kdepak. Držíme ho pod přísným dohledem. Je pořád zamčený.

Ale mluvil jsem s ním,“ říká Haymitch.

„Mezi čtyřma očima?“ ptám se. „A on nevybuchl?“

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024