Temná věž 8 – Závan klíčovou dírkou (Stephen King)

Podpořte LD sdílením:

Share

Ukázky

Musíš jí předat otcovu sekyrku.

Tim zašátral po opasku, vytáhl z něj sekeru a položil ji vedle matky na lůžko. Podívala se na ni – a uviděla ji, tu věc stále drahou jim oběma –, pak se dotkla topůrka, které bylo dohladka ohmatané dlouholetým častým používáním. Tázavě k němu otočila tvář.

Tim mohl jen s úsměvem zavrtět hlavou. „Muž, který mi dal ty kapky, řekl, abych ti ji dal. Nic víc nevím.“

„Kdo, Time? Jaký muž?“

„To je dlouhé povídání, jaké se bez pořádné snídaně neobejde.“

„Vajíčka!“ řekla a začala vstávat. „Nejméně tucet! A bůček ze sklípku!“

Tim ji stále s úsměvem chytil za ramena a jemně ji zatlačil zpátky na lůžko. „Umím si umíchat vajíčka a osmažit maso. Dokonce přinesu i pro tebe.“ Něco ho napadlo. „Sai Smacková se může najíst s námi. Je div, že ji všechen ten pokřik neprobudil.“

„Přišla sem, když začal foukat vítr, a byla vzhůru po celou bouři a přikládala na oheň,“ řekla Nell. „Myslely jsme, že nám to odnese dům, ale vydržel. Musí být hrozně unavená. Probuď ji, Time, ale opatrně.“

Tim znovu políbil matku na tvář a vyšel z pokoje. Vdova spala v křesle mrtvého muže u ohně s bradou opřenou o hrudník a příliš unavená, než aby chrápala. Tim jí jemně zatřásl ramenem. Hlava se jí zaklinkala a převalila, a pak padla do původní polohy.

Tima naplnila strašlivá jistota a obešel křeslo dopředu. To, co uviděl, mu sebralo sílu z nohou, a Tim padl na kolena. Závoj měla stržený. Trosky tváře, kdysi krásné, byly povislé a mrtvé. Zbývající oko nevidomě hledělo na Tima. Černé šaty byly na hrudi zrezivělé uschlou krví, protože hrdlo měla proříznuté od ucha k uchu.

Tim se nadechl, aby zaječel, ale nešlo to, protože jeho vlastní hrdlo sevřely silné ruce.

Informace

Bibliografické údaje

  • 22. 3. 2024