Hodina tance a lásky (Pavel Kohout)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Stručný děj

Román, jehož hlavní hrdinkou je Kristina Kleinburgerová, se odehrává během druhé světové války. Kristina je dcerou vysokého funkcionáře SS, obersturmbannführera Karla Kleinburgera, kterého si velice váží a uctívá jej. Je však milovanými rodiči poslána na rok do prestižního dívčího internátu v Berlíně. Odtamtud si ji po roce rodiče zase berou zpět, protože v Berlíně není tou dobou zrovna nejbezpečněji. Kristině je právě osmnáct let. K internátu pro ni přijede otcovo auto se šoférem a jedním z jeho podřízených - Weissmüllerem. Kristina si ho ihned zamiluje a i přesto, že je ještě zcela nezkušená, s ním zavede konverzaci. Weissmüller je však zdrženlivý a většinu času mlčí.

Konečně se Kristina ocitá zpět u otce a matky. Otec je vrchním velitelem tzv. "pevnosti", ke které patří domy a byty funkcionářů SS, věznice, židovské ghetto, popraviště... Až na samém konci se teprve dozvídáme, že toto prostředí je známý Terezín. Kristina i rodiče jsou šťastni, že jsou opět spolu a pro Kristinu začíná konečně po dlouhé době svobodný život.

Celý příběh končí roku 1966 - otec Kristiny byl zabit společně s dalšími nacistickými vůdci i přesto, že se vše snažil řešit velice humánním způsobem; její matka zemřela, když se společně ukrývaly ve sklepení... A Kristina si vezme amerického Žida, přejmenuje se na Chrystle a úspěšně zatajuje svoji nacistickou výchovu a minulost. Na konci knihy se opět ocitá, teď už jako turistka, za terezínskými zdmi. A nikdo neví, že zde prožila kus svého života...

Informace

Bibliografické údaje

  • 17. 2. 2024