Honzíkova cesta (Bohumil Říha)

Podpořte LD sdílením:

Share

Anotace

Klasický příběh malého Honzíka, který jede sám vlakem k dědovi a babičce na vesnici, je určen malým, začínajícím čtenářům.

Kniha vypráví o chlapci jménem Honzík, jenž žije s maminkou a tatínkem ve městě, ve kterém navštěvuje i mateřskou školu. Maminka jednoho dne dostane dopis od babičky, v němž píše, aby s Honzíkem přijeli. Dlouho ho neviděli a stýská se jim. Honzík se nakonec rozhodne, že pojede vlakem k babičce a dědečkovi sám.

Druhý den ráno ho maminka posadí do vlaku, dá mu do ruky kufřík s věcmi a Honzík může jet. Sice dostane najednou strach, že je ve vlaku zcela sám, ale i tak to zvládne. Na nádraží ho vyzvedne dědeček se psem Punťou a vozem s koníkem. Po velkém vítání sednou na vůz a jedou za babičkou, která je už nedočkavě vyhlíží.

Honzík na vesnici prožívá různá dobrodružství. S dědečkem a babičkou chodí do družstva, kde poznává práci se slepicemi, vepři či kozou. Svůj čas tráví také s kamarády Viktorem, Terezkou a Ferdou, který ale všem neustále škodí a zlobí je. Společně pouští na kopci draka nebo sbírají rajčata na školní zahrádce. Honzík dokonce navštíví děti v místní škole.

Honzík zde často naráží na slovo družstevní, neví, co znamená, proto se na něj stále táže dědečka a babičky. Například "družstevní koník", "družstevní slepice", "družstevní vajíčko", "družstevní koza" apod. Je mu vysvětleno, že co je družstevní, je všech.

Pro Honzíka si nakonec přijíždí maminka, s níž musí odjet zpět domů, protože i tatínkovi se po něm stýská. Při odjezdu Honzík slíbí, že zase brzy přijede.

Ukázky

Babička posílá psaní
(kapitola I.)

Maminka stála u okna a četla psaní od babičky z Koníkovic. Na konci bylo napsáno:

"Přivezte k nám Honzíka! Našemu dědovi i mně se po něm moc stýská. Vždyť u nás nebyl tak dlouho! Švestky na zahradě už načisto změkly a letní jablka padají. Nemá je kdo sbírat. Punťa běhá po návsi a očichává kluky, který z nich je Honzík. Kocour sedí na sloupku u našich vrátek a vyhlíží, jestli Honzík už přijíždí. Přivezte ho, kloučka, alespoň na několik dní!"

Maminka se potichu zasmála a obrátila se k Honzíkovi, který si právě hrál na zemi s několika kousky dřeva. Její Honzík. Kluk jako špalík. Tváře měl červené, vlasy mu stály a bříško se mu do kalhot sotva vešlo.

"Honzíku," řekla maminka, "babička píše, abys přijel do Koníkovic."

"Babička?" vykřikl Honzík a hnal se k mamince. Hned jí bral z ruky psaní a chtěl si sám přečíst, co babička píše.

"Punťa tě hledá po návsi a kocour se tě nemůže dočkat," pokračovala maminka a dala psaní Honzíkovi.

"Punťa? Kde je Punťa?" sháněl se Honzík po svém věrném příteli. Nemohl Punťu mezi tím černým smetím na papíře rozeznat.

"Tady je Punťa," řekla maminka a ukázala na řádek písmenek. Honzíkovi se řádek nelíbil. Rezatého Punťu mu vůbec nepřipomínal.

"A kocour? Ten je tu taky?" vyzvídal Honzík. Možná že kocour bude vypadat líp. Ale nevypadal. Honzík byl kocourem z babiččina psaní rovněž zklamán.

"Dědečkův kocour je černý jako kmín," řekl určitě Honzík, "a tenhle na bříšku prosvítá. Vypadá spíš jako brouk než kocour."

"Ty můj malý," zasmála se maminka a chtěla Honzíka pochovat. "Vždyť ještě neumíš číst!"

"Já už nejsem malý," odpověděl rozhodným hlasem Honzík a na ruku se nedal vzít. Začal se dokonce shánět po svém kabátku a že se vypraví k babičce. Nasedne do vlaku a pojede. Vydá se na cestu hned, jaképak zdržování!

"Jak chceš, Honzíku," zvážněla maminka. "Když si myslíš, že už jsi dost velký, můžeš jet k babičce sám. Já nemám čas, abych tě tam vezla. Víš, co máme u nás práce. A tatínek se vrátí ze stavby až v neděli. Pojedeš sám!"

"Já se nebojím," vypjal se Honzík a červené tváře mu zasvítily. "Vezmu si skleněnou kuličku a prut a pojedu k babičce."

Honzík začal hledat po kapsách barevnou kuličku. Byl na ni pyšný. Všichni kluci z ulice mu ji záviděli. Honzík se domníval, že bez kuličky nemůže k babičce jet. Rovněž prut se mu zdál nezbytný. Známí kluci nosili prut. Honzík ho chtěl mít taky.

"Počkej," zadržela ho maminka, "jen od nás tolik nepospíchej! Nemůžeš jít do vlaku jen tak s kuličkou a s prutem. Večer ti připravím kufřík, dám tam tvoje věci a pojedeš až zítra."

"A kuličku?" zeptal se Honzík.

"Tu tam dám taky."

"A prut?" vyzvídal Honzík.

"Prut musíš nechat doma. S tím se do vlaku nesmí. Ještě bys tam někomu vypíchl oko!" řekla maminka takovým hlasem, který Honzík vždycky hned poslechl. Prutu mu ale bylo trochu líto. Připadal si bez něho, jako by ani nebyl žádný kluk. Co dělat? Honzík si musil smířit s pomyšlením, že pojede k babičce bez prutu. Vždyť i tak bude stát tenhle výlet za to!

Informace

Bibliografické údaje

  • 17. 2. 2024