Soudničky IV

Karel Poláček

69 

Elektronická kniha: Karel Poláček – Soudničky IV (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: polacek65 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Karel Poláček: Soudničky IV

Anotace

Karel Poláček – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Pořadí v sérii

4

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Soudničky IV“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ženil se na splátky

(Krajský trestní soud)

Praha 31. července

Starší obtloustlý pán solidní pleše a důstojných způsobů přišel do jednací síně v žaketu, bílých kamaších a v sněhobílé náprsence. Než usedl, prohlédl si opatrně lavici, kterou přetřel kapesníkem. Předseda zjišťuje, že se ten pán jmenuje Rudolf Malínek, že je mu padesát let a že se označuje za komisionáře a jednatele. Na dotaz předsedy, byl-li již trestán, uklání se jednatel způsobně a odpovídá: „K službám.“ Skutečně má už osm trestů. Podvody a zpronevěry.

Počátkem dubna seděl solidní pán v kavárně a četl noviny. Jsou špatné časy a obchody nejsou. Jednatel četl nabídnutí k sňatku a dozvěděl se, že jedna starší dáma milé povahy hledá zrovna takového pána, který by ji provázel životem. Malínek si objednal papír a pero a za několik dní seděl už s tou dámou v jedné kavárně. Řekl jí, že je přísných názorů na život a že netančí a je nekuřák a že by si rád zřídil čistírnu prádla. Dáma na to řekla, že má nějaké peníze po rodičích a že pokládá čistírnu prádla za dobrý podnik. Jednatel jí oznámil, že má vyhlédnuty místnosti pro budoucí podnik a že musí složit závdavek na činži. Ukázal jí ten dům a dáma byla spokojena, že jejich budoucí podnik bude na frekventované ulici.

Pak už si jen dopisovali. Malínek oznamoval, že objednal přístroje, koupil nábytek pro budoucí rodinný krb, a dáma mu posílala peníze. Byla opatrná a posílala jenom menší částky. Jednatel reptal a šetrně žádal, aby mu posílala více. Dáma mu však oznámila, že ji ta známost už stála patnáct tisíc Kč a že…

Mohlo by se Vám líbit…