Popis
E-kniha Ivan Klíma: Soudce z milosti
Anotace
Román o době nesvobody české společnosti chycené do pasti totalitního režimu a morálními dilematy s tím spojenými. Ústředním motivem je morální odpovědnost soudce za rozsudek smrti, který má vydat, ačkoliv sám má pochybnosti o absolutním trestu. Do této postavy, která je autorovým vrstevníkem, promítá Klíma svou vlastní životní zkušenost, především dětství strávené v Terezíně a následný mladistvý zápal pro socialismus. Mravní úpadek a prázdnota lidské existence v poválečném Československu je autorem literárně zpracována s absolutní upřímností a román je přitom neobyčejně čtivý.
Román je u Ivana Klímy, především mistra povídky, eseje a dramatu, žánrem spíše výjimečným. Sám autor přiznává, že k napsání Soudce z milosti (jenž v samizdatu v první verzi koloval pod názvem Stojí, stojí šibenička) přispěla naléhavá objednávka větší prózy od švýcarského nakladatele J. Braunschweigera, a ovšem i dusivé společenské ovzduší v republice po událostech šedesátých let. „Koncem roku dvaasedmdesát jsem tedy začal psát román. Za hrdinu jsem si vybral soudce — nejspíš proto, že mi problémy spravedlnosti, jistě i zásluhou poněkud pohnutých životních zkušeností, připadaly jako obzvláště důležité… Můj hrdina pak řeší pro sebe (i pro mě) klíčové téma: je společnost oprávněna zbavit kohokoliv, třeba i vraha života? A jak si má soudce, pokud je odpůrcem trestu smrti, počínat ve společnosti, která takový trest požaduje?“ Hrdina románu, soudce Adam Kindl, však není vystaven jen tomuto ústřednímu právnímu problému, autor mu přisoudil úzkostnou válečnou minulost i kontroverzní přítomnost, obdařil jej mnoha podstatnými problémy tehdejší společnosti, krizí manželského vztahu a to vše zasadil do dialogu s okolím.
O autorovi
[14.9.1931] Český prozaik, dramatik a publicista. Ivan Klíma se narodil v Praze roku 1931 jako Ivan Kauders. Je to bývalý disident, spoluzakladatel Obce spisovatelů (1989) a předseda českého PEN-klubu (1990-93).V době druhé světové války strávil jako školák tři roky v terezínském koncentráku. Po gymnáziu (1951) vystudoval FF UK, obor čeština a literární věda (1956). Po absolutoriu pracoval v 60. letech jako...
Filip Bohemský –
Bez nadsázky velký český román s typicky Klímovskými autobiografickými rysy – to se mi na jeho knihách líbí snad nejvíc, úplně z nich čiší, že ty příběhy nejenom psal, ale že je z části i prožíval a ty emoce mu jsou osobně blízké. Ivan Klíma je jeden z našich nejlepších a nejautentičtějších autorů.
Vendula P. –
Jednoznačně jedno z vrcholných děl exilové a samizdatové literatury. Klíma tu rozehrává několik dějových linií, kde jedna doplňuje druhou – profesní, osobní, etickou…. Příběh je protkaný spoustou úvahových (a přitom velmi čtivých) pasáží, o životě v totalitní společnosti, o manželských a mileneckých vztazích, úvahy o svobodě, smyslu bytí a další. Dialogy odehrávající se mezi různými partnery – mezi Adamem a Alenou, Adamem a Alexandrou, Alenou a Honzou – jsou napsány opravdu mistrovsky, působí velmi živě a věrohodně, celou dobu jsem si říkala, jak tyto složité vztahy dokáže Klíma trefně a vlastně jednoduše popsat, evidentně znalec ženské duše.