Hodina ticha

Ivan Klíma

98 

Elektronická kniha: Ivan Klíma – Hodina ticha (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: klima08 Kategorie:

Popis

E-kniha Ivan Klíma: Hodina ticha

Anotace

Děj románové prvotiny Ivana Klímy se odehrává od konce války až do začátku poválečné kolektivizace zemědělství na východním Slovensku, v nížinaté krajině kolem Laborce, sužované každoročními záplavami.
Základní příběh vesnického chlapce se souběžně prolíná s životním příběhem městského inženýra zeměměřiče, který za války ztratil milovanou ženu a nyní přichází pracovat do kraje povodní a malarických bažin, kde se projektuje velké vodní dílo. Složitě koncipovaný román dává dohromady mozaiku lidí několika generací a z různých sociálních vrstev, kteří podle svého založení reflektují dobovou realitu a zásadní společenské změny. Mezi nimi právě dva hlavní protagonisté jsou představiteli lidí, kteří, ač utrpěli ztrátu svých nejbližších, nejsou lhostejní k osudu jiných a směřují neustále kupředu ve snaze zmírnit jejich trápení a prospět celku. Autor se ve své prvotině z padesátých let snažil vyrovnat s poválečným vývojem a soudobou etikou příběhem člověka, hledajícího smysl života v nových podmínkách a konfliktech.

O autorovi

Ivan Klíma

[14.9.1931] Český prozaik, dramatik a publicista. Ivan Klíma se narodil v Praze roku 1931 jako Ivan Kauders. Je to bývalý disident, spoluzakladatel Obce spisovatelů (1989) a předseda českého PEN-klubu (1990-93).V době druhé světové války strávil jako školák tři roky v terezínském koncentráku. Po gymnáziu (1951) vystudoval FF UK, obor čeština a literární věda (1956). Po absolutoriu pracoval v 60. letech jako...

Ivan Klíma: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Hodina ticha“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4

Bláto odstřikovalo od jejich bot, farář a ministranti, čtyři muži za nimi, nesli rakev, nebohou Molnárovou, pak kráčel Molnár a jeho syn, a pak vesnice v černých šátcích a ublácených botách.

Pavel Molnár viděl prvně v životě smrt tak zblízka. Bratrova smrt mu připadala jen jako hluboký spánek s kamenem pod hlavou, teď však pochopil celou tu nehybnost očí i úst, to úplné neslyšení pláče, šepotu i proseb.

Klopýtal za dlouhými kroky dospělých a snažil se najít nějakou naději, ale zdálo se mu, že kráčí v prázdnu, kdyby zavolal, jeho hlas by se ztratil, kdyby vykřikl, že on chce žít, nikdo by mu neodpověděl.

Pohlédl na otce, který dovedl vždycky – i v nejhorší chvíli – najít nějakou naději, a dokonce se usmát. Ale otec si ho nevšímal, myslel na svou ženu, na dávno zapomenuté noci, a cítil lítost, že tak brzy přešly a že dal ženě tak málo radosti, dokud ještě žila. Zestárla rychle, snad nemocí, snad prací nebo bolestí, když jim před lety zemřela dcera. Nepřemýšlel o tom nikdy, dokud ještě žila, všechny ženy tu stárly rychle a muži si museli hledat náhradu. Také on, když byl ve městě, zašel si občas za cikánkou, myla nádobí v hotelu, ani hezká nebyla, vypili spolu a pobavili se; bydlela v ošklivé chatrči na kraji kolonie, páchlo tam zbytky od jídel, hadry a ztuchlou mastnotou. Nikdy to nepovažoval za velký hřích, i když se z něho zpovídal. Ale teď ho sevřela lítost nad tím, že klamal ženu, kterou právě nesli před ním a které již nikdy nebude moci říct: odpusť mi, hřešil jsem. A myslel na to, že mu vařila při té velké bídě a prala mu prádlo a chodila ke koze, to všechno bude muset dělat sám nebo bůhví kdo to udělá. Položil dlaň na chlapcovo rameno, a když k němu syn vzhlédl, pokusil se o úsměv a chlapec se rozplakal.

Průvod už zastavil na onom místě. Ani plot tu nepostavili, jenom kříže se nakláněly v řadách a uprostřed nich čněla staletá jedle, jediná v kraji, osamělá jako ti, kteří tu spočívali.

Hrobník nemohl vykopat hrob. V jámě stála voda.

Spustili rakev, a ačko…