Láska a smetí

Ivan Klíma
(Hodnocení: 5)

75 

Elektronická kniha: Ivan Klíma – Láska a smetí (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: klima21 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Ivan Klíma: Láska a smetí

Anotace

Románová próza z 1. poloviny 80. let 20. století je intimní výpovědí umlčovaného spisovatele, který v marasmu poměrů hledá odpověď na existenciální otázky.
Vyprávění hlavního hrdiny, který je nucen na čas pracovat jako metař, líčí nejen psychologický příběh jeho lásky k vlastní ženě a následné nevěry, ale představuje také celou galerii bizarních postav z okraje společnosti s jejich tragickými i úsměvnými osudy. Z osamělosti svého bytu vychází spisovatel, aby jako metař uklízel společenské smetí, které se nezničitelně jen přemisťuje či přetváří, rozhodně však nemizí. Vykořeněnost autora, daná jeho původem i osudy v sedmdesátých letech, se umocňuje milostným vztahem, který ve spokojeně ženatém muži vyvolává mučivé výčitky svědomí. Kultivovaně napsaný román je charakteristický jakýmsi blouděním v kruhu, plynoucím z autorovy nerozhodnosti a nezakotvenosti.

Ivan Klíma – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Formát

ePub, MOBI, PDF

5 recenzí Láska a smetí

 1. Wěruška

  Možná víc, než u jakékoliv jiné Klímovy knihy, si právě u této uvědomíte, že je dost pravdy na tom, že Ivan Klíma rozumí ženské duši. Jako žena s tím můžu jedině souhlasit.

 2. Vendy

  Kniha sice teskná, ale krásná. Spousta poměrně hlubokých myšlenek a úvah, na pozadí milostných eskapád a dilemat v kontextu normalizační doby.

 3. Zdeňka K.

  Tato příjemná knížka je napsána krásnou češtinou, prolíná se v ní několik dějových pásem a je protkána řadou autorových filozofujících úvah – kde je hranice a kde míra našeho konání, jaký je jeho smysl, jak řešit dilema lásky a zodpovědnosti, kde hledat řád, jenž nás přesahuje a k němuž se můžeme uchylovat. Autor se tu dotýká citových vztahů, hledání svobody. Viz třeba citace: „O svobodě mluví kdekdo, nejhlasitěji ti, co ji druhým upírají. Koncentrační tábory v době mého dětství měly dokonce heslo o svobodě přímo nad vchodem.“
  Jeden z Klímových nejúspěšnějších románů doma i ve světě.

 4. Roman D.

  Klimu mám rád a tohle je jeden z jeho nejlepších románů.

 5. Mirek Václavík

  Tento Klímův částečně autobiografický román se odehrává v době totalitní „normalizace“. Hlavním hrdinou je spisovatel, toho času zakázaný, který pracuje jako metař. Řeší své milostný vztahy na pozadí jiných problémů doby, kniha má několik vedlejších dějových pásem. Velmi příjemně se mi to četlo a jelikož jste tu dobu zažil (jen o trochu mladší než Klíma), tak i kontextem doby ji mi velice blízká.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autorova poznámka

Román Láska a smetí, jak je zjevné z uvedené datace, vznikal ke konci období takzvané normalizace, kterou já raději nazývám obdobím unavené diktatury. Nedovolili mi sice u nás publikovat ani řádek, ale mlčky strpěli, že jsem publikoval v zahraničí, a to i česky v našich exilových nakladatelstvích. Láska a smetí tam vyšla dokonce víckrát.

Autor se obvykle snaží, aby ve svém textu vyslovil nejvíc z toho, co si přeje vyslovit, ale myslím si, že v žádné ze svých knížek jsem se o to nesnažil v tak úplné míře jako zde. Tato má (v podstatě marná) snaha ovlivnila i formu románu, který je vlastně jakousi koláží z různých motivů či zlomkovitých příběhů. Vzpomínám si, že když jsem knížku ještě v rukopise půjčoval svým přátelům, zkoumal jsem potom, jestli jim tato zlomkovitost nevadila, ale uzavřel jsem si, že ji nevnímali, přijali román jako jeden celek.

Autor těžko může hodnotit příběhy, které vypráví. Pokud by však dospěl k názoru, že by je dokázal napsat lépe, měl …