Rozmarné léto

Vladislav Vančura
(Hodnocení: 2)

55 

Elektronická kniha: Vladislav Vančura – Rozmarné léto (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: vancura04 Kategorie: Štítek:

Popis

Vladislav Vančura: Rozmarné léto

Anotace

Vladislav Vančura – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Rozmarné léto

  1. Marketa Ostrá

    Krásná, bohatá čeština, svérázný humor. částečně poetický příběh zasazený do reálií života před zhruba 100 lety. Je napsaný čtivě, sice trochu starší čeština (dvacátá léta), ale celkový sloh i s přechodníky mě bavil.

  2. Ali Rozmarýna

    Ze začátku jsem si musela zvyknout na specifický styl a jazyk, kterým je kniha napsaná, ale po téhle fázi jsem si knihu užila. Jemný a chytrý humor, pěkně vystižená letní nálada… Velice ráda se ke knize zase vrátím.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Úvaha o kouzelnících

Není pochyby, že měchatá veřejnost a boby obojího po­hlaví lají podivuhodným kouzelníkům, kteří chodí v pus­tinách a na křižovatce točí kloboukem. Není pochyby, že těmto lidem jest utíkati, kdykoliv je někdo honí, že se neobracejí a že jsou mdlí, když dojde na pěsti.

Kdo jste je viděl, jak ve veselém zápolení vytnou políček obecnímu starostovi? Kdo jste je viděl, jak jedí z hluboké misky primátorovy?

Jsou na útěku po lesích hledajíce dobrodružství ve sku­pinách ženců, kteří odpočívají u pramene vody. Jsou na útěku pustou vsí provádějíce v chůzi a v běhu dvě nebo tři kouzla před ženami, jež o žni hlídají hejna a nepřestá­vají počítati svých kuřat. Jsou na útěku až do dne, kdy jejich nevinná ztřeštěnost se skončí pěknou krádeží, vědec­kou prací, odbojem nebo vládou.

A tu, majore, a tu, abbé, kouzelník, jenž zmoudřel, si obuje rukavice a vsadě si vydutý a tuhý klobouk na hlavu, konečně učesanou, stává se, čím se mu zachtělo být“Vaše šlechtictví, majore, bylo vynalezeno jakýmsi po­trhlým šejdířem, jenž byl bit více než zasluhoval a více než by snesl obyčejný člověk. Praotec vašeho stavu byl silniční kouzelník, jenž si pomohl vhodnou zlodějnou a později se rozmnožil legální cestou.

Žel, majore, vy nejste již dosti vynalézavý, abyste mohl býti baronem. Žel! vaše statečnost opakuje leda několik po­stojů ze starých kousků těch darebů, pro které mluvím. Majore, nejste přesvědčen, že vše, co vzniká, jest z hra­vosti a z odvahy těchto lidí těkajících v poli, kteří nero­bíce ani knih ani věcí užitkových mají dosti pokdy, aby blábolili jako bůh a řadili věci v překvapující sled? Abbé, nevidíte, že Arnoštek jež rodu Publia Ovidia Na­sona, jehož jste zhnětl svým ukazovákem?“

„Proklatě,“ odpověděl kněz,“cožpak si, mistře, myslíte, že podstata básnictví je krádež?“

„Kdo mluví o krádeži,“ řekl opět Antonín,“ takových věcí jsem si nevšiml, ani když se udály v mé přítomnosti. Chtěl jsem však říci toto:

Míra dálky je toulka, míra hojnosti je hlad a hra před­chází před činy. Je rovněž pravda, že čas, který se měří­vá vězením, lze měřiti stopou - a hrome! Ať je to stopa daktylská, při níž se vesele kráčí!“

„Hle,“ řekl abbé utíraje si čelo šátkem, „vám se, Anto­níne, mění povaha, neboť pozoruji, že mluvíte pro bás­nictví.“

„Snad ne! Snad ne!“ vykřikl Antonín postrašeně“Ne­měl jsem nic podobného na mysli. Zapomeňte, abbé, jest­liže jsem přece něco takového řekl.“