Bílí a modří

Alexandre Dumas

89 

Elektronická kniha: Alexandre Dumas – Bílí a modří (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: dumas07 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Alexandre Dumas: Bílí a modří

Anotace

První díl volné dumasovské trilogie, která pokračuje Jehuovými tovaryši a končí Rytířem de Sainte-Hermine.
Velký autor tu opět předkládá kus francouzské historie v románové podobě, líčí věrně, vycházeje z dobových pramenů, boje bílých – roajalistů a modrých – republikánů, které zmítaly rozbouřenou revoluční Francií. Mistr historického románu nás zavede do let 1793 až 1799 a do různých prostředí: do Štrasburku ohrožovaného rakousko-pruskými vojsky, do Paříže, kde hrozí v Konventu roajalistické povstání, do Bretaně, kde Cadoudalovi šuani bojují s republikány, i k Jehuovým tovaryšům do Bourg-en-Bresse a do Itálie a Egypta, odkud již Bonaparte míří ke svému císařskému osudu…
Skvělý vypravěč líčí historické události a předvádí osobnosti, které historii tvořily, tak poutavě, že uchvátí téměř každého čtenáře, tak jako ve svých nejslavnějších dílech.

Alexandre Dumas - životopis, dílo, citáty, knihy ke stažení

Alexandre Dumas – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Pořadí v sérii

1

Jazyk

Žánr

,

Název originálu

Les Blancs et les Bleus

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Bílí a modří“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

XXIX
Velká hra

Slečna Lenormandová pokynula Josefíně, aby usedla do křesla, z nějž právě vstala paní Tallienová, vytáhla ze zásuvky nový balíček karet, bezpochyby proto, aby osud jednoho údělu neovlivnil osud druhého.

Potom se upřeně zadívala na madam de Beauharnais.

„Pokusily jste se mě oklamat, dámy,“ řekla, „když jste si před návštěvou u mne oblékly obyčejné šaty. Mívám okamžiky jasnozření, a viděla jsem vás, jak vyjíždíte z jednoho paláce v centru Paříže. Viděla jsem, jak váháte před mými dveřmi, i jak usedáte v předsíni, ačkoli vám náleželo místo v salonu. Nepokoušejte se mě klamat a odpovídejte upřímně na moje otázky. Přišla jste sem hledat pravdu, mluvte tedy pravdu.“

Madam de Beauharnais se uklonila.

„Pakliže se mě chcete na něco ptát, jsem připravena odpovídat.“

„Jaké zvíře máte nejraději?“

„Psy.“

„Jakým květinám dáváte přednost?“

„Růžím.“

„Jaká vůně se vám líbí nejvíce?“

„Fialka.“

Sibyla položila před madam de Beauharnais balíček karet dvojnásobného rozměru, než měly obyčejné karty. Právě byly vynalezeny a říkalo se jim velké orákulum.

„Nejdříve se podívejme, kde je vaše místo,“ řekla sibyla.

Rozhodila karty, rozprostřela je a našla mezi nimi ženu, která přišla žádat o radu, tedy tmavovlasou ženu v bílých šatech s velkými vyšívanými volány a v plášti z červeného sametu s vlečkou. Byla vůči ostatním kartám v krásném postavení, mezi srdcovou osmou a žaludskou desítkou.

„Náhoda vám dopřála vynikající umístění, madam, podívejte se: srdcová osma ve třech různých řadách představuje tři motivy.

Ten první, to je samotná srdcová osma, tedy hvězdné znamení, pod nímž jste zrozena.

Druhý, orel odnášející ropuchu z rybníka, nad nímž krouží.

Na třetím je žena u hrobu.

Tohle vyčtu z první karty, madam. Jste narozena pod vlivem Venuše a Luny. Právě jste zažila velké uspokojení, skoro se rovnající vítězství.

Potom je tu ta žena v černém blízko hrobu, z toho usuzuji, že jste vdova.

Žaludská desítka z jedné strany slibuje úspěch v jednom odvážném podniku, o němž však zatím nemáte ani ponětí.

Nelze najít rozložení karet, které by znamenalo lepší znamení.“

Potom slečna Lenormandová nechala kartu představující návštěvnici stranou, sebrala karty, zamíchala je, poprosila madam de Beauharnais, aby je sejmula levou rukou, a sama si vytáhla čtrnáct karet, které umístí ke své kartě zprava doleva, jako píší orientální národy.

Madam de Beauharnais poslechla, sejmula a seřadila čtrnáct karet napravo od své karty.

Slečna Lenormandová sledovala s větší pozorností než madam de Beauharnais karty, které postupně otáčela.

„Vskutku, madam,“ pravila, „vy jste vyvolená osoba a já myslím, že jste dobře udělala, když jste se nedala zastrašit tím, co jsem předpověděla vaší přítelkyni, byť ji čeká tak skvělá budoucnost.

Vaše první karta je kárová pětka. Znamená krásnou konstelaci Jižního kříže, který je pro nás v Evropě neviditelný. Hlavní figurínou na téhle kartě je řecký nebo mohamedánský cestovatel, což znamená, že jste se narodila buď v Orientu, či v koloniích. Papoušek nebo pomerančovník na třetím obrázku mě vede spíše k těm koloniím. Květina veratrum, velmi běžná na ostrově Martinik, mě skoro přesvědčila. Domnívám se, že jste se narodila na Martiniku.“

„Nemýlíte se, madam.“

„Vaše třetí karta je kárová devítka, která zpodobňuje vzdálené cesty, díky tomu si myslím, že jste jako mladá tento ostrov opustila. Convolvulus neboli svlačec, který je nakreslen na dolním okraji této karty a znamená ženu hledající oporu, mě vede k domnění, že jste opustila ostrov proto, abyste se provdala.“

„I to je pravda, madam,“ opáčila Josefína.

„Vaší čtvrtou kartou je piková desítka značící ztrátu vašich nadějí; a přesto ovoce a květy lomikámenu, nacházející se na téže kartě, mi naznačují, že váš smutek byl pouze přechodný a že po obavách, vedoucích téměř ke ztrátě nadějí, přišlo šťastné rozuzlení – patrně sňatek.“

„Kdybyste četla v knize mého života, madam, nemohla byste to vyjádřit jasněji.“

„To je pro mne povzbuzením, madam,“ pokračovala sibyla, „neboť vidím ve vašich kartách tak podivné věci, že bych okamžitě přerušila výklad, kdyby se k mým pochybnostem přidalo vaše popření toho, co říkám.

Zde je piková osma. Achilles vleče Hektora přivázaného k jeho vozu kolem zdí Tróje; trochu níž klečí žena u hrobu. Váš manžel zemřel podobně jako trójský hrdina, patrně násilnou smrtí, asi na popravišti. Ale tady je jedna věc zvláštní, na téže kartě, proti plačící ženě, jsou Pelopovy kosti složené do kříže nad talismanem luny. Což znamená: Šťastné řízení osudu. Po velkém neštěstí přijde ještě větší štěstí.“

Josefína se usmála.

„To je budoucnost, na to vám neumím odpovědět.“

„Máte děti?“ otázala se sibyla.

„Ano, madam.“

„Syna a dceru?“

„Ano.“

„Pohleďte, zde je váš syn, který na téže kartě, kde je kárová desítka, činí bez porady s vámi jakési rozhodnutí nejvyšší důležitosti. Není tak důležité samo o sobě, spíše důsledky, které přinese.

V dolní části této karty vidíte dub, je to jeden z mluvících dubů lesa v Dodoně; Iaso…

Mohlo by se Vám líbit…