Věc na prahu

H. P. Lovecraft

49 

Elektronická kniha: H. P. Lovecraft – Věc na prahu (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: lovecraft19 Kategorie:

Popis

H. P. Lovecraft: Věc na prahu

Anotace

H. P. Lovecraft – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

, ,

Název originálu
Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Věc na prahu“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

V

V následujících dvou mesících zacaly kolovat ruzné povésti. Lidé tvrdili, že Derby se stále casteji objevuje ve svém novém excitovaném stavu, a když prišel obcas nekdo navštívit Asenath, nebyla skoro nikdy doma. Edward se u mne zastavil pouze jednou a jen na okamžik; prijel v Asenathine aute - práve se v porádku vrátil odnekud ze státu Maine, kde vuz naposledy nechal - a chtel si vzít nekolik knih, které mi kdysi pujcil. Byl ve svém novém stavu a zdržel se pouze tak dlouho, aby mohl prohodit pár neurcitých zdvorilých poznámek. Bylo zrejmé, že když byl v tomto stavu, nemel si se mnou co ríct - a všiml jsem si, že se dokonce ani neobtežoval použít starý trojitý a dvojitý signál, když zvonil. A stejne jako onoho vecera ve voze jsem pocítil nejasnou, nekonecnou hruzu, již jsem nebyl schopen vysvetlit; jeho rychlý odjezd byl tudíž pro mne obrovskou úlevou.

V polovine zárí Derby na týden odjel a nekterí clenové deka-dentní skupiny z univerzity o tom zasvecene hovorili - cinili narážky na setkání s nechvalne známým vudcem nejaké sekty, který byl nedávno vyhošten z Anglie a který si zrídil hlavní stan v New Yorku. Pokud jde o mne, stále jsem nemohl zapomenout na onu podivnou jízdu ze státu Maine. Promena, jíž jsem byl svedkem, na mne hluboce zapusobila a už nekolikrát jsem se pristihl, jak seji snažím objasnit - a stejne tak se snažím vysvetlit si strašlivý des, který ve mne vyvolala.

Avšak nejpodivnejší byly povesti o tom, že ze starého crowninshieldského domu se ozývá necí vzlykot. Zdálo se, že je to ženský hlas, a nekterí mladí lidé soudili, že zní jako hlas Asenath. Bylo jej slyšet jen zrídka a nekdy býval jakoby násilím umlcen. Hovorilo se o tom, že celá záležitost by mela být prošetrena, avšak pochyby byly jednoho dne zaplašeny, když se Asenath objevila na ulici a žive rozprávela se spoustou svých známých - omlouvala se za to, že poslední dobou vubec nechodí ven, a uvádela to do souvislosti s nervovým zhroucením a záchvatem hysterie prítelkyne z Bostonu, která u ní byla na návšteve. Prítelkyni sice nikdo nevidel, avšak všichni videli Asenath a k tomu nebylo co dodat. A pak kdosi celou záležitost zkomplikoval tím, že prý jednou ci dvakrát bylo slyšet vzlykání mužského hlasu.

Jednoho vecera v puli ríjna jsem uslyšel duverne známé trojí a dvojí zazvonení. Sel jsem sám otevrít a spatril jsem na schodech Edwarda; ihned jsem si uvedomil, že je to jeho puvodní osobnost, se kterou jsem se setkal naposledy pri jeho záchvatech behem oné strašné jízdy z Chesuncooku. Tvár mel zkrivenou smesicí podivných emocí, v nichž prevládal strach a pocit vítezství, a když jsem za ním zavíral dvere, kradmo se ohlédl.

Nemotorne mne následoval do mé pracovny a požádal o trochu whisky na uklidnení. Na nic jsem se ho nevyptával, jen jsem cekal, až bude sám chtít zacít, at už jde o cokoli. Konecne se rozechvelým hlasem odvážil ríct, co se stalo.

"Asenath odjela, Dane. Když byli sluhové vcera vecer pryc, meli jsme spolu dlouhý rozhovor a Asenath mi musela slíbit,…