Příliv smrti

Arthur Conan Doyle
(Hodnocení: 1)

59 

Elektronická kniha: Arthur Conan Doyle – Příliv smrti (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: doyle22 Kategorie:

Popis

Arthur Conan Doyle: Příliv smrti

Anotace

Arthur Conan Doyle – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu

The Poison Belt

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

1 recenze Příliv smrti

  1. A. Musílek

    Příliv smrti (vyšlo také jako Jedovatý pás) je dalším příběhem ze série dobrodružství profesorů Challengera a Summerleho, lorda Roxtona a žurnalisty Malonea, z nichž nejznámější je asi Doylova „cesta do pravěku“ Ztracený svět. Vědeckofantastický Jedovatý pás za tímto slavným a vlivným románem rozhodně nezaostává. Kniha je plná úvah o smrti a zbytečnosti lidstva ve srovnání měřítkem vesmíru, zabalených do příjeného humoru. Ostatně můžeme Doyla citovat:
    „Někdy si myslím, že je to jen obrovské sebevědomí lidstva, které je vede k přesvědčení, že všecko kolem nás je tu jen pro člověka, aby si měl kde pyšně vykračovat.“
    „Smrt jednoho člověka je příliš malá a nevzbuzuje ve vás starosti. Když stamiliony umírají společně, jako se to stalo dnes, nemůžete z toho množství vybírat svou vlastní smrt jako výjimečnou.“
    Poměrně krátké čtení, ale rozhodně stojí za to.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sir Arthur Conan Doyle

Literární dílo:

Detektivní žánr

Nejúspěšnějším literárním hrdinou A. C. Doyla se stal Sherlock Holmes – detektiv, který je „kombinací askety a sportovce, vědce a ctižádostivého umělce, nepřítele žen a uhlazeného džentlmena, morálního arbitra a uživatele drog, zástupce zákona a zároveň beroucího zákon do vlastních rukou“. Postavu slavného detektiva, napůl lékaře a napůl houslového virtuosa, vytvořil A. C. Doyle podle dr. Josepha Bella, chirurga a svého učitele z univerzity, ale současně byl také inspirován detektivem C. Augustem Dupinem v detektivních povídkách Edgara Allana Poea. Druhou ústřední postavou detektivek A. C. Doyla je dr. Watson, „plný opravdového porozumění doprovázeného úžasem, hněvem a poněkud těžkopádným ‚zdravým rozumem‘“. A. C. Doyle ve svých detektivkách vykresluje atmosféru ustupující tradice viktoriánské Anglie, obavy z možného budoucího chaosu, a zároveň dobový obdiv k vědeckým objevům promítající se do dedukcí detektiva.

A. C. Doyle napsal celkem 56 povídek a 4 romány s detektivem Sherlockem Holmesem, které mu přinesly slávu i peníze, přestože jako autor považoval za důležitější svou „vážnou“ literaturu. Sherlock Holmes byl a stále je napodobován, parodován, vznikla další pokračování od jiných autorů, byl mnohokrát zfilmován a uveden v divadelních hrách. Byl rovněž inspirací pro detektivy řady autorů detektivního žánru, např. Hercule Poirota, Agathy Christie, nebo pro podivínské detektivy nebo jiné hrdiny se svérázným charakterem řešící problémy deduktivními metodami v televizních seriálech (Columbo, Dr. House nebo Monk).

 

Science fiction

A. C. Doyle se svým románem Ztracený svět z roku 1912 zařadil mezi klasiky science fiction vedle Julese Vernea a H. G. Wellse. Román, inspirovaný archeologickými nálezy prehistorických zvířat, byl poprvé zfilmován v roce 1925, a dočkal se dalších filmových adaptací a pokračování. Hrdina románu, profesor Challenger, je ústřední postavou v knize Jedovatý pás (1913), kde je Země kontaminována neznámým jedem mimozemského původu. Další sci-fi díla s profesorem Challengerem, která vznikla ve dvacátých letech, jsou již ovlivněna spiritismem.

 

Příběhy Sherlocka Holmese – romány

Studie v šarlatové (A Study in Scarlet, 1887)

Podpis čtyř (The Sign of Four, 1890)

Pes baskervilský (The Hound of the Baskervilles, 1902)

Údolí strachu (The Valley of Fear, 1915)

 

Příběhy Sherlocka Holmese – sbírky povídek

Dobrodružství Sherlocka Holmese (The Adventures of Sherlock Holmes, 1892)

Vzpomínky Sherlocka Holmese (The Memoirs of Sherlock Holmes, 1894)

Návrat Sherlocka Holmese (The Retům of Sherlock Holmes, 1905)

Poslední poklona Sherlocka Holmese (His Last Bow, 1917)

Archiv Sherlocka Holmese (The Case-Book of Sherlock Holmes, 1927)

Scéna z prvního filmového zpracování Ztraceného světa, 1925

 

Příběhy profesora Challengera

Ztracený svět (The Lost World, 1912)

Jedovatý pás (The Poison Belt, 1913)

Země mlhy (The Land of Mist, 1926)

The Disintegration Machin…