Vzpomínky na Sherlocka Holmese

Arthur Conan Doyle

69 

Elektronická kniha: Arthur Conan Doyle – Vzpomínky na Sherlocka Holmese (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: doyle02 Kategorie:

Popis

E-kniha Arthur Conan Doyle: Vzpomínky na Sherlocka Holmese

Anotace

O autorovi

Arthur Conan Doyle

[22.5.1859-7.7.1930] Sir Arthur Conan Doyle se narodil 22. května 1859 v Edinburghu; zemřel 7. července 1930. Život ohraničený těmito dvěma daty naplnil vrchovatě nejen tvůrčí prací spisovatele, ale i rozsáhlou občanskou aktivitou, která mu ve své době přinesla mezinárodní proslulost a inspirovala Francouze k tomu, že pro něho vymysleli přezdívku ,dobrý obr‘. Navštěvoval stonyhurstskou školu; medicínu studoval na edinburské universitě a...

Arthur Conan Doyle: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu
Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vzpomínky na Sherlocka Holmese“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Makléřův úředník

Krátce poté, co jsem se oženil, zakoupil jsem si lékařskou koncesi v londýnské čtvrti Paddington. Starý doktor Farquhar, po němž jsem ji převzal, býval kdysi vyhlášeným praktickým lékařem, ale pokročilý věk a choroba, jíž trpěl - cosi jako záchvaty tance svatého Víta - připravily ho o většinu pacientů. Lidé celkem přirozeně vycházejí ze zásady, že ten, kdo chce léčit jiné, měl by být zdravý sám, a dívají se spatra na lékařské schopnosti člověka, který svými medikamenty nedokáže vykurýrovat sám sebe. A tak jak sil mého předchůdce ubývalo, zužoval se i okruh jeho pacientů, a když jsem po něm praxi přebíral, nevynášela už ročně někdejších dvanáct set liber, ale něco málo přes tři sta. Důvěřoval jsem však svému mládí a energii a byl jsem přesvědčen, že ji za pár let povznesu k věhlasu a prosperitě jejích počátků.

Po převzetí ordinace měl jsem první tři měsíce práce nad hlavu a svého přítele Sherlocka Holmese jsem vídal jen málokdy, neboť jsem byl příliš zaneprázdněn, než abych mohl občas zaskočit do Baker Street na návštěvu, a on sám jen zřídka někam chodíval, pokud ho tam nepřivedla jeho profese. Překvapilo mě proto, když jsem jednoho červnového rána - byl jsem už po snídani a seděl jsem a pročítal British Medical Journal - uslyšel zařinčení zvonku a vzápětí silný, poněkud rezavý hlas mého starého přítele.

"Ach milý Watsone," řekl, když vešel do místnosti, "to jsem rád, že vás zas jednou vidím. Doufám, že se paní Watsonová už dostatečně zotavila ze všech těch rozčilujících lapálií, spojených s naším dobrodružstvím v případě Podpisu čtyř?"

"Děkuji za optání, daří se nám oběma dobře," řekl jsem a srdečně jsem si s ním potřásl rukou.

"A doufám také," pokračoval, sedaje si do houpacího křesla, "že starosti s lékařskou praxí ve vás dočista neumrtvily zájem, který jste míval o naše drobné dedukční problémy."

"Naopak," odpověděl jsem, "právě včera večer jsem listoval ve svých starých poznámkách a hodnotil jsem některé výsledky, jichž jsme dosáhli."

"Doufám, že svou sbírku nepokládáte za uzavřenou?"

"Ani nápad! Nic bych si nepřál víc než pár dalších podobných zážitků."

"Například dnes?"

"Proč ne, třeba hned dnes."

"A jel byste až do Birminghamu?"

"Přejete-li si to - ovšem."

"A co vaše praxe?"

"Zaskakuji i za souseda, když někam odjede, a na oplátku je kdykoli ochoten převzít ordinaci za mne."

"Ha! Nic lepšího si nelze přát!" řekl Holmes, zvrátil se na opěradlo houpacího křesla a pátravě se na mě díval zpod přimhouřených víček. "Vidím, že jste nedávno trochu marodil. Tahle letní nachlazení bývají vždycky dost nepříjemná."

"Minulý týden jsem ošklivě nastydl a musel jsem zůstat tři dny doma. Měl jsem ale dojem, že už jsem z toho dočista venku."

"Také že jste. Vypadáte náramně zdravě."

"Jak jste to tedy mohl poznat?"

"Milý příteli, znáte přece moje metody."

"Vydedukoval jste to?"

"Ovšem."

"A z čeho?"

"Z vašich střevíců."

Podíval jsem se na nové lakýrky, které jsem měl na nohou. "Jak proboha -?" zvolal jsem, ale H…

Mohlo by se Vám líbit…