Bílý tesák

Jack London
(Hodnocení: 2)

77 

Elektronická kniha: Jack London – Bílý tesák (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: london14 Kategorie: Štítky: ,

Popis

Jack London: Bílý tesák

Anotace

Nesmrtelný příběh psa, v jehož žilách koluje vlčí krev, je klasikou americké literatury. Se zatajeným dechem sledujeme na stránkách knihy jeho osud: od prvních štěněčích krůčků až po tvrdé zápasy dospělého psího samotáře, jenž je vystaven krutému životu, snaží se přežít a přizpůsobit se neustálým změnám svého okolí. V kinze je popsán boj o život v ledových pustinách Aljašky i mezi krutými lidskými zbabělci, hledání té pravé lidské smečky; úzkost i slzy dojetí – to všechno jsou přísady, které z Jacka Londona dělají mistra knih odvahy a dobrodružství. Bílý tesák patří mezi nejslavnější Londonova díla, příběh byl zfilmován a posloužil jako námět pro oblíbený seriál.

Jack London - životopis, dílo, citáty, knihy ke stažení

Jack London – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

,

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Bílý tesák

  1. A. Musílek

    Bílý tesák je nádherná a nadčasová kniha, úžasný příběh o psovi v jehož žilách vlastně koluje vlčí krev. Povzbuzuje fantazii, popisuje přírodu a boj mezi „hlavním hrdinou“, vlkem, člověkem a přírodou. Kniha je to smutná i dojemná zároveň.

  2. Gusta Jindrák

    Poměrně syrové vyprávění, ale tenhle Londonův příběh je skvělý. Jeden z typických románů na seznamech povinné četby do čtenářského deníku, ale tím se nenechte odradit – rozhodně doporučuju!

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kapitola 3
VYHNANEC

Lip-lip ustavičně tolik ztrpčoval Bílému Tesákovi život, že se Bílý Tesák stával zlostnějším a divočejším, než měl podle svého původu právo být. Dravost byla součástí jeho charakteru, ale takto vystupňovaná divokost jeho charakter již přerostla. Získal si pověst zlého psa i mezi lidmi. Kdekoliv se v táboře strhl nějaký nepokoj a křik, nesvár nebo rvačka, kdekoliv se rozkřikla žena pro kus ukradeného masa, tam určitě byl a za tím vším Bílý Tesák. Nepátrali po tom, proč si tak počíná. Viděli jen výsledky jeho chování a ty byly špatné. Byl to potměšilec a zloděj, štváč a původce všech nesnází; rozzlobené ženy mu říkaly do očí, zatím co je obezřetně pozoroval a byl připraven uhnout se, kdyby po něm nečekaně něco hodily, že je vlk a ničema a že to s ním jednou špatně skončí.

Shledal, že uprostřed rušného tábora je vyhnancem. Všichni mladí psi šli za Lip-lipem. Mezi nimi a Bílým Tesákem nebylo shody. Snad vycítili, že se zrodil v pralese, a pudově k němu cítili nepřátelství, které chová domácí pes k vlkovi. Ať už tomu bylo tak nebo onak, všichni ho pronásledovali tak jako Lip-lip. A když už se postavili proti němu, měli dost důvodů, aby proti němu stáli dál. Jeden jako druhý se mu čas od času dostali do zubů; k dobru měl to, že sám dával víc, než od nich dostával. Mnohému z nich by byl napráskal v souboji o samotě, ale to mu nebylo dopřáno. Jakmile takový boj začal, stal se signálem pro všechny psy v táboře, aby se seběhli a vrhli se na něho.

Pronásledován celou smečkou, naučil se dvěma důležitým věcem: především chránit se před hromadným útokem a za druhé zasadit osamocenému soupeři v nejkratší době co nejvíce ran. Udržet se na nohou v davu nepřátel znamenalo zachránit si život, a tomu se naučil dobře. Naučil se držet na nohou s kočičí pružností. I když na něho narazil dospělý pes celou vahou těla, Bílý Tesák jen odskočil dozadu nebo na stranu,·třeba při tom letěl nebo klouzal po zemi, vždycky však všemi čtyřmi prackami pevně na matičce zemi.

Psí rvačka má obvykle před započetím skutečného boje předehru – vrčení, ježení srsti a strnulé obcházení. Bílý Tesák se však naučil tyto předehry vynechávat. Otálet znamenalo, že se proti němu seběhnou všichni mladí psi. Musel rychle provést svou a zmizet. Naučil se tedy neprozrazovat své úmysly a nevarovat soupeře. Bez výstrahy vyrazil a okamžitě chňapl a rval, dřív než měl soupeř čas se připravit. Tak se naučil rychle a krutě zraňovat. Poznal také, jakou cenu má překvapení. Pes napadený v nestřeženém okamžiku, jemuž rozťal plec na kost nebo rozerval ucho na cáry dříve, než měl čas se vzpamatovat, ten byl již předem napůl poražen.

Bylo ostatně neobyčejně snadné převalit psa, který se dal překvapit. A převalený pes musel nevyhnutelně na okamžik vystavit choulostivou spodní část hrdla – snadno zranitelné místo, jež zasáhnout znamenalo ohrozit život. Bílý Tesák to místo znal. Tu znalost mu odkázaly lovecké generace jeho předků. Tak tedy Bílý Tesák útočil: především si našel mladého psa o samotě; za druhé ho překvapil a povalil; a za třetí mu zaťal zuby do měkké části hrdla.

Byl teprve polovzrostlý a jeho čelisti ještě nebyly ani dost velké, ani dost silné, aby jeho útok na hrdlo byl smrtelný. Ale leckterý mladý pes běhal po táboře s rozsápaným hrdlem jako živý důkaz záměrů Bílého Tesáka. Až jednoho dne, když zastihl kteréhosi ze svých nepřátel o samotě na pokraji lesa a podařilo se mu několikrát ho převalit a zaútočit na hrdlo, dokázal mu rozervat hlavní tepnu; život z nepřítele zvolna vyprchal. Toho večera se strhl veliký rámus. Někdo ho viděl, zpráva se donesla pánovi zabitého psa, ženy se rozpomněly na všechny krádeže masa a na Šedého Bobra hartusilo mnoho hněvivých hlasů. On však rozhodně hájil vchod do svého stanu, kde ukryl provinilce, a odmítl vydat ho pomstě, po níž lidé jeho kmene volali.

Bílého Tesáka začali nenávidět lidé i psi. V tomto období svého vzrůstu nepoznal chvilky klidu a bezpečí. Zuby každého psa, ruka každého muže byla proti němu. Jeho rod ho vítal vrčením, jeho bohové kletbami a kamením. Žil v napětí. Byl neustále ve střehu, připraven zaútočit, odhodlán odrazit útok, na pozor…