Bílý tesák

Jack London
(Hodnocení: 2)

77 

Elektronická kniha: Jack London – Bílý tesák (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: london14 Kategorie: Štítky: ,

Popis

E-kniha Jack London: Bílý tesák

Anotace

Nesmrtelný příběh psa, v jehož žilách koluje vlčí krev, je klasikou americké literatury. Se zatajeným dechem sledujeme na stránkách knihy jeho osud: od prvních štěněčích krůčků až po tvrdé zápasy dospělého psího samotáře, jenž je vystaven krutému životu, snaží se přežít a přizpůsobit se neustálým změnám svého okolí. V kinze je popsán boj o život v ledových pustinách Aljašky i mezi krutými lidskými zbabělci, hledání té pravé lidské smečky; úzkost i slzy dojetí – to všechno jsou přísady, které z Jacka Londona dělají mistra knih odvahy a dobrodružství. Bílý tesák patří mezi nejslavnější Londonova díla, příběh byl zfilmován a posloužil jako námět pro oblíbený seriál.

O autorovi

Jack London

[12.1.1876-22.11.1916] Americký spisovatel, vlastním jménem John Griffith Chaney. Narodil se roku 1876 v San Franciscu a jeho dětství bylo ve znamení častého stěhování, nestálých rodinných poměrů a chudoby.V civilním životě byl Jack London lovec tuleňů, zlatokop, kotelník v elektrárně a člen pobřežní rybářské hlídky. Již v dětství si však zamiloval dobrodružnou literaturu, kterou posléze začal i sám psát. Po počátečních potížích...

Jack London: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

,

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Bílý tesák

  1. A. Musílek

    Bílý tesák je nádherná a nadčasová kniha, úžasný příběh o psovi v jehož žilách vlastně koluje vlčí krev. Povzbuzuje fantazii, popisuje přírodu a boj mezi „hlavním hrdinou“, vlkem, člověkem a přírodou. Kniha je to smutná i dojemná zároveň.

  2. Gusta Jindrák

    Poměrně syrové vyprávění, ale tenhle Londonův příběh je skvělý. Jeden z typických románů na seznamech povinné četby do čtenářského deníku, ale tím se nenechte odradit – rozhodně doporučuju!

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vysvětlivky a výslovnost cizích jmen

Aljaška je území USA na nejzazším severozápadě Ameriky. Začátkem 18. století byla objevena a obsazena Rusy, roku 1867 prodána carskou vládou Spojeným státům americkým za 7,200000 dolarů. Aljaška má veliké přírodní bohatství (uhlí, rudy, zlato), rozvinuté rybářství a hojnost cenné kožišinné zvěře. Byla tedy prodána za směšně nízkou cenu.

Americké soudnictví. Rozsudek 50 let žaláře patří k podivnostem americké spravedlnosti. Americké soudnictví se sice pokrytecky vyhýbá rozsudkům na doživotí, ale odsuzuje i na sto a třeba i více let ·žaláře. Také výchovné metody v amerických věznicích, jak jsou popisovány v knize, jsou pro nás nepochopitelné a nelidské. U nás bychom takový způsob nakládání s lidmi nikdy nepřipustili.

Bělokur (správně bělokur rousný) je severský pták o něco větší než naše koroptev. Je zajímavý tím, že na zimu mění své tmavé letní peří v bílé.

Collie (čti koli) je skotský ovčácký pes; v naší knize zároveň jméno fenky.

Dawson, přesně Dawson City (čti Dósn Sity), je zlatokopecké město při ústi řeky Klondike do Yukonu. Vyrostlo v dobách „zlaté horečky“. (Viz tato hesla.)

Dikobraz. Zde míněn dikobraz americký, který na rozdíl od dikobraza evropského a afrického žije na stromech. Je asi 25 cm vysoký a 65 cm dlouhý. Zatím co evropský a africký dikobraz je vyzbrojen oněmi známými dlouhými šestnácti ostny, nosí dikobraz americký ve své husté srsti jen ostny krátké a má je také i na svrchní straně svého krátkého a plochého ocasu.

Fort Yukon (čti Fót Júkon) byla původně jen pevnůstka, vlastně opevněná stanice Společnosti Hudsonova zálivu. (Viz heslo.) Později kolem ni vzniklo město. Od Fort Yukonu je řeka Yukon splavná i pro parníky, kdežto nad ním četné prahy, slapy a peřeje dovoluji plavbu jen pramičkám a kanoím.

Hall Jim (čti Hál Džim), jméno osobní.

Huskiové, z anglického „huskies“ (čti haskiz), jsou těžcí polární psi hudsonští, užívaní hlavně Eskymáky jako psi saňoví.

Hypotéka je peněžní závazek, přesněji zástava na dlužníkově nemovitém majetku (budovách, pozemcích atd.) jako zajištění půjčky nebo dluhu.

Jízdní vládni policie zde znamená Královskou Kanadskou Severozápadní Horskou Jízdní Policii (RCNWMHP), vojensky organisovaný britský (kanadský) četnický sbor. Tato policie se zasloužila o udržování pořádku v kanadské části amerického severozápadu, zatím co na Aljašce pod panstvím USA převládalo pěstní právo silnějšího a zákon koltu. Zlatonosným krajem totiž prochází hranice mezi USA a Kanadou a naleziště zlata jsou na území obou států.

Kalifornie je území a stát na jihovýchodě USA, na pobřeží Tichého oceánu. Byla objevena a obsazena v 16. století Španěly, proto také mnoho jejích měst má španělská jména. V románě na příklad Santa Clara, San José, San Quentin (čti Santa Klara, San Chosé, San Kentin). Kalifornie má velmi příznivé podnebí; je nadmíru úrodná a má i mnoho nerostného bohatství.

Karibú je americká odrůda soba. Jako sob, tak i karibú je jedinou parohatou zvěří, u níž mají parohy nejen samci, ale i samice. Američtí seveřané chovají karibú jako domácí zvíře, právě tak jako Laponci soba. Karibú rovněž poskytuje maso, mléko, kůži a tahá i saně. Na svobodě žije ve velikých tlupách a živí se hlavně lišejníky. Karibú je velký asi jako jelen. Jeho hustá a šedohnědá srst se na krčním laloku prodlužuje v dlouhou hřívu.

Keenan Tim (čti Kínen Tym), jméno osobní.

Klikva je nízký poléhavý křik s červenými plody, podobnými zjevem i chutí brusinkám. Roste i u nás.

Klondike (čti Klondajk) je kanadské území podél Yukonu a rovněž malá říčka, vlévající se z pravé strany do Yukonu. Na jejích březích byla v minulém století objevena veliká naleziště zlata.

Křepelák, přesně německý křepelák, je dlouhosrstý ohař (setter) v menším vydání. Je to pes myslivecký.

Los je největší parohatá zvěř, dosahující váhy až 400 kg. Losí paroží, mohutné a lopatovité, bývá těžké až 20 kg. Los žije v bažinatých lesích chladného severu v Evropě, v Asii i v Severní Americe. Za starých časů žil v močálovitých pralesích také u nás.

Mackenzie (čti Mekenzi) je mohutná řeka v severozápadní Kanadě. Protéká mnoha kanadskými jezery a vlévá se do Severního Ledového oceánu. Dosahuje délky 1 700 km a místy až 1 600 m šířky. Od října až do července je zamrzlá. Objevena byla r. 1789 Alexandrem Mackenziem (žil 1755-1820), kanadským cestovatelem, rodem Skotem, po němž nese jméno. Mackenzie se zasloužil mnoha odvážnými a dobrodružnými cestami o prozkoumání amerického Severozápadu.

Malamuti, z anglického „malamutes“ (čti melemjúts), jsou lehčí saňoví psi indiánští.

Matt (čti Met), jméno osobní.

Míle, zde míněna míle anglická, to jest 1609,3 m.

Prášek do pečiva. V knize jde o bílý žemlový chléb, vlastně placku nebo lívanec, pečený na železné pánvi nad táborovým ohněm či na táborových, kamínkách.

Rosomák je kunovitá šelma, v plecích přes 40 cm vysoká a asi 85 cm dlouhá. Její …