Nesmrtelné myšlenky, aforismy, paradoxy a úvahy

Oscar Wilde

55 

Elektronická kniha: Oscar Wilde – Nesmrtelné myšlenky, aforismy, paradoxy a úvahy (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: wilde09 Kategorie: Štítky: ,

Popis

E-kniha Oscar Wilde: Nesmrtelné myšlenky, aforismy, paradoxy a úvahy

Anotace

O autorovi

Oscar Wilde

[16.10.1854-30.11.1900] Anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Narodil se roku 1854 v Dublinu jako syn Williama (přední irský oční a ušní chirurg) a Jane (úspěšná spisovatelka a irská nacionalistka, píšící pod jménem „Speranza“). Oscar Wilde studoval s výborným prospěchem klasickou filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začal psát verše a seznámil se s dekadentními názory, které na něho...

Oscar Wilde: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

Název originálu
Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Nesmrtelné myšlenky, aforismy, paradoxy a úvahy“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

SVĚT, SPOLEČNOST A MORÁLKA

Svět je sice divadlo, ale hraje mizerně obsazena.

Lvi salonů vydrží jenom přes jednu sezónu. Jak jim přistřihnete hřívu, tak jsou z nich ti nejotravnější tvorové.

Ve skutečném životě není egoismus bez půvabu. Když s námi lidé hovoří o jiných, jsou obyčejně nudní. Když hovoří o sobě samých, jsou skoro vždy zajímaví.

Jsou formy patriotismu, které vskutku docela ponižují.

Jsem si až příliš vědom skutečnosti, že jsme zrozeni ve věku, kdy jenom tupí jsou pojímáni vážné, a žiji v hrůze, aby mi nebylo špatně rozuměno.

Není způsobu konání ani formy emocí, jež bychom nesdíleli s nižšími zvířaty. Je to jen řeč, kterou stojíme nad nimi nebo nad každým jiným - řeč, která je rodičkou, a nikoli dítětem myšlenky.

Kdybychom žili dost dlouho, abychom uzřeli výsledky svého konání, možná že ti, již se nazývají dobrými, byli by stiženi trapnou výčitkou, a ti, které svět nazývá zlými, byli by pohnuti ušlechtilou radostí.

Každá maličkost, kterou konáme, přechází do velkého stroje života, který může rozdrtit naše ctnosti na prášek a učinit je bezcennými, nebo přeměnit naše hříchy v prvky nové civilizace, podivuhodnější a skvělejší než kterákoliv, jež dříve zanikla.

Co se nazývá hříchem, je podstatným prvkem pokroku. Bez něho by svět ustrnul nebo zestárnul nebo se stal bezbarvým.

Svou zvědavostí hřích zvětšuje zkušenost rasy. Svým zvýšeným zastáváním individualismu zachraňuje nás před monotónností typu. Ve svém odmítání běžných pojmů morálky blíží se vyšší etice.

Ctnosti! Kdož ví, co jsou ctnosti? Vy nikoli. Já nikoli. Nikdo neví. Je dobře pro naši ješitnost, že zabíjíme zločince, neboť kdybychom dopustili, aby žil, mohl by nám ukázati, čeho získal svým zločinem. Je dobře pro jeho klid, že světec odchází na mučení. Je ušetřen pohledu na hrůzu své žni.

Co je konání? Zmírá v okamžiku své energie. Je nízkým ústupkem faktu. Svět je tvořen pěvcem pro snílka.

Chcete-li rozumět jiným, musíte zvýšit svou vlastní individualitu.

Život je svou formou úplně nedostatečný. Jeho katastrofy se dějí nepravým způsobem a nepravým lidem. Vjeho komediích je groteskní hrůza a jeho tragédie, jak se zdá, vrcholí fraškou.

Život nás klame stínyjako herec s loutkami. Žádáme si toho pro radost. Dává nám to s trpkostí a zklamáním.

Hlavní věcí, jež činí život klamem, je to, co skýtá životu jeho nízkou bezpečnost, tedy fakt, že nemůžeme nikdy přesně opětovat tytéž emoce.

Svět, kde se akademický filozof stává "divákem všeho času a všeho života", není ve skutečnosti ideálním světem, nýbrž prostě světem abstraktních idejí. Vstoupíme-li do něho, hyneme mezi chladnými matematiky myšlenky.

Nemůžeme se vrátit ke světcům. Daleko více se lze naučit od hříšníků. Nemůžeme se vrátit k filozofovi, a mystik nás zavádí na scestí.

Ten, pro něhož přítomností je pouze to, co je přítomno, nezná ničeho o věku, v němž žije. Abychom si realizovali devatenácté století, musíme si realizovat každé století, jež předcházelo a přispělo tak k jeho utváření.

Každé povolání zn…