Kočičí král

Pavel Šrut

69 

Elektronická kniha: Pavel Šrut – Kočičí král (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: srut05 Kategorie:

Popis

Pavel Šrut: Kočičí král

Anotace

Pavel Šrut – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Kočičí král“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ukrutný ženich

Když je dívka mladá a krásná a když je navíc ze vznešeného rodu, nápadníci se kolem ní rojí jako vosy. A taková byla Marie. Měla dva bratry a nápadníků tolik, že je nikdo nespočítal.

Ale jeden se lišil od všech ostatních. Byl ze všech nejtajemnější, objevoval se náhle a zmizel znenadání. Často vyprávěl o svém nádherném sídle v lesích, ale nikdy Marii ani její bratry k sobě nepozval. A to už byla sepsána svatební smlouva a do zásnub chybělo jen několik dní.

Tehdy ženich oznámil, že odjíždí nakrátko do cizího kraje, a Marie, dílem ze zvědavosti a dílem z touhy, osedlala koně a vypravila se na ženichův zámek. Musela dlouho bloudit, protože přesnou cestu neznala, ale najednou stála před železnými vraty. Na vratech byl nápis:

Vejdi, vejdi poprvé!

Vrata byla pootevřená a tak Marie příkazu poslechla. Prošla pustou zahradou k zámecké bráně. Na bráně byl nápis:

Vejdi, vejdi poprvé
a navždy tu setrvej!

Brána byla pootevřená, a tak Marie vstoupila do zámecké síně. Spatřila dřevěné vyřezávané schodiště, které vedlo na ochoz. Vyšla po schodech a stála proti dubovým dveřím. Na dveřích byl nápis:

Vejdi, vejdi poprvé
a navždy tu setrvej,
nevrátíš se podruhé,
leč jako stín bez krve.

Marie byla odvážná – a zvědavá jako všechny dívky. A protože dveře byly pootevřené, vešla dovnitř. Ale co spatřila!

Zástup nevěst bez života, bílých jako křída a šelestivých jako pergamen. Marie se v hrůze otočila a prchala po schodech síně. A vtom zaslechla těžké kroky a skřípnutí zámecké brány. Kroky slyšela teď nad sebou, a tak se odvážila ze svého úkrytu vyhlédnout. Ale co spatřila!

Její ženich vlekl po schodech na ochoz tělo dívky v šatech a v závoji nevěsty. U dubových dveří se zastavil a všiml si zlatého prstenu na malíčku té mrtvé nevěsty. Pokusil se prsten stáhnout, ale ten držel jako přikovaný. Ženich sáhl po meči a malíček uťal. Rozmáchl se tak silně, že malíček s prstenem odletěl a spadl Marii k nohám. Ženich se naklonil přes zábradlí ochozu, ale když ztracený prsten nespatřil, otevřel dubové dveře do komory nevěst a zmizel uvnitř.

Marie se vykradla ze síně, proběhla pustou zahradou, sedla na koně a ujížděla domů. Její strach poháněl koně víc než bič…

Jak bylo psáno, hned nazítří se konala zásnubní hostina. Ženicha posadili proti Marii, p…