Velké dobrodružství – Od diamantových polí do říše marucké

Emil Holub

74 

Elektronická kniha: Emil Holub – Velké dobrodružství – Od diamantových polí do říše marucké (jazyk: čeština)

Katalogové číslo: holub-emil05 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha Emil Holub: Velké dobrodružství – Od diamantových polí do říše marucké

Anotace

Veliké dobrodružství je vypsání třetí Holubovy výpravy do nitra Afriky tak, jak bylo původně (roku 1881) otištěno v jeho knize Sedm let v Jižní Africe, přeložené do všech světových jazyků. Mladý český badatel, který si na tuto objevnou cestu uspořil peníze z lékařské praxe v démantových polích, podnikl po zkušenostech předchozích výprav v březnu 1875 odvážnou cestu do království marucko-mabundského, hodlaje po řece Zambezi proniknout napříč Afrikou k jejímu vých. pobřeží. Překonávaje těžké překážky kladené přírodou i domorodým vládcem, stanul 17. září u Viktoriiných slapů, a 1. prosince pokračoval na člunech obtížených bohatou kořistí sběratelskou peřejemi řeky. Ale ztráta dvou člunů a malárie donutily ho po tvrdém zápase s přírodou a hlavně nemocí ke zpáteční cestě a k návratu do Kimberleye 1876. Svoji cestu velikého významu vědeckého líčí prostě, bez udivujících efektů, perem bystrého pozorovatele i školeného přírodovědce. Jeho kniha, vyzdobená původními kresbami autora je věrným obrazem střední části Jižní Afriky v letech sedmdesátých.

O autorovi

Emil Holub

[7.6.1847-21.5.1902] MUDr. Emil Holub byl český lékař, cestovatel, kartograf a etnograf. Narodil se roku 1847 v Holicích v rodině praktického lékaře, v roce 1857 se rodina přestěhovala do Pátku u Loun. V roce 1858 začal Emil Holub navštěvovat malostranské gymnázium v Praze, z nějž o rok později odešel na německé gymnázium v Žatci, kde roku 1866 odmaturoval. Emila Holuba zaujaly ho...

Emil Holub: životopis, dílo, citáty

Podrobnosti

Autor

Jazyk

Žánr

,

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Velké dobrodružství – Od diamantových polí do říše marucké“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přídavky

1. Nemoc roiwater-siekte, která za některých let hubí tahouny v Natalu i v sousedních končinách Svobodného státu Oraňského a v Transvaalu, objevuje se zpravidla, když tráva dozrává; jest to prudký, někdy však také chronický zánět vnitřních ústrojů močových, k němuž se druhdy připojuje též úplavice. Nejobyčejnějším příznakem bývá, že nemocný dobytek močí krev. Chorá zvířata, zdá se, mají veliké bolesti, neboť mnohá bučí zdvíhajíce vysoko hlavu, některá pak točí se přitom dokola. Dobytek ochuraví buď zrovna tam, kde pozřel rostliny, jež jsou původem nemoci, nebo také po osmi až desíti dnech, když odešel už z dotčených krajin. U některých podobá se, jako by je choroba mírněji zachvátila, tu pak dlužno prý dobytčata sprostiti práce a chovati je v místech, chráněných od studených větrů, až by úplně ozdravěla. Jestliže však nechají se pod jhem a týrá-li je zároveň studený déšť, tož tahouni roznemohou se za velmi nebezpečných příznaků a většinou scházejí smrtí. Nejlepším lékem jest, jak mne jistili, chlorodyn, patnácti až dvaceti kapkami vody rozředěný, který dává se zvířatům po pěti hodinách.

2. Prohlížeje v Šošongu ránu bojovníkovu, shledal jsem několik hnisavých dučejů ranných, z kterých bylo poznati, že kost nahoře i dole uhnila. Rozhodl jsem se tedy, že volné části odstraním, a poněvadž…