Popis
Dante Alighieri: Božská komedie – Peklo
Anotace
Alegorická báseň o třech zpěvech. Božská komedie popisuje ve třech částech alegorickou pouť duše, jednotlivce i lidstva k Bohu a ke spáse. V té první („Peklo“) básník přichází do temného hvozdu, kde se setká se třemi šelmami, posléze zbloudí a jeho cesta pak zcela přirozeně vede do pekla. V tomto prostoru, kterým ho provází Vergilius, se setkává jak s některými svými přáteli, tak i odpůrci. Peklo je složitě rozděleno podle míry provinění i délky trestu na devět kruhů, v nichž se pohybují lakomci, kacíři, násilníci, zrádci a vrahové, na jeho samotném dnu pak sídlí Lucifer.
Dante Alighieri – životopis, dílo, citáty
Zpěv třicátý čtvrtý
1
vexilla regis - Korouhve krále pekel přicházejí. První tři slova (Korouhve krále přicházejí) jsou převzata z náboženského hymnu Venanzia Fortunata z VI. stol. a ta citace tu má uměleckou funkci stejně jako latina, k níž Dante sahá na těch místech, kde chce dodat slohu obzvláštní slavnostnost: Závěrečný zpěv, vrcholící zjevením Lucifera, začíná slavnostní intrádou.
38
tři obličeje - Dante tu vytváří v trojjediném Luciferu protiklad trojjediného Boha křesťanské tradice. Jednotlivé tváře vykládají komentátoři jako protiklad třem atributům božím, jak je čteme na pekelné bráně (zpěv III.): moc, moudrost, láska - a znamenají tedy nemohoucnost (symbolisovanou žlutobílou barvou), nevědomost (černá) a nenávist (rudá); ale jiné výklady uvádějí jiné trojice: lakomství, nenávist, nevědomost; hněv, nenávist, lakomství; a jiné.
65
Brutus - Marcus Iunius Brutus a Gaius Cassius, vůdci spiklenců, kteří ubodali v senátě …
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.