Popis
E-kniha Dante Alighieri: Božská komedie – Peklo
Anotace
Alegorická báseň o třech zpěvech. Božská komedie popisuje ve třech částech alegorickou pouť duše, jednotlivce i lidstva k Bohu a ke spáse. V té první ("Peklo") básník přichází do temného hvozdu, kde se setká se třemi šelmami, posléze zbloudí a jeho cesta pak zcela přirozeně vede do pekla. V tomto prostoru, kterým ho provází Vergilius, se setkává jak s některými svými přáteli, tak i odpůrci. Peklo je složitě rozděleno podle míry provinění i délky trestu na devět kruhů, v nichž se pohybují lakomci, kacíři, násilníci, zrádci a vrahové, na jeho samotném dnu pak sídlí Lucifer.
O autorovi
Dante Alighieri[1.6.1265-14.9.1321] Dante Alighieri byl největší italský básník 14. století. Pocházel z Florencie, dosáhl značného vzdělání, zabýval se zejména studiem antického, italského a provensálského básnictví. Jako stoupenec protipapežské strany musel r. 1302 odejít do vyhnanství a zbytek života strávil ve Veroně a Raveně. Hlubokým zážitkem, který poznamenal Dantovu celoživotní tvorbu, byla jeho (již v dětství započatá) platonická a zidealizovaná láska k Beatrici,...
Dante Alighieri: životopis, dílo, citáty
Je Dante básník lidový?
Je i po této stránce protikladný: Psal volgare (to jest: jazykem lidovým) v básni o otázkách, o kterých bylo doposavad pravidlem psát jen jazykem uzavřeného okruhu kleru a učenců, totiž latinou. V té volbě jazyka se nepochybně zračí tendence k většímu zlidovění vědění a poesie: zvlášť v promluvách některých postav Ráje byl Dante popularisátorem universitní theologie (ať už její reálné hodnoty byly jakékoliv - rozhodující je, že pro tehdejší společnost to bylo nejvyšší vědění), jinak nepřístupné lidem, kteří neuměli dobře latinsky.
Ale přitom jsou některé terciny nabity narážkami, pojmy a jmény, kterým mohl už tehdy porozumět jen intelektuál nejvyššího vzdělání. Méně učený čtenář ta místa nemohl vnímat spontánně - to jest bez vysvětlivek. Ta dvojí stránka věci se ukázala už půl století po Dantovi, když si Florenťané vynutili veřejná čtení a výklady Komedie a Boccaccio z tohoto popudu píše první komentář díla: Zájem florentských občanů prokazuje popularitu díla; a potřeba komentáře zároveň prokazuje jeho určitou intelektuální výlučnost.
Od vzniku Komedie nás dnes dělí šest a půl století. Ani Dantovo dílo není bez slabin, ani ono se nevymyká z pravidla, že z každého díla některá stránka časem odumírá. Kdo není věřící křesťan katolického ritu, zůstane hluchý k mystické struně básně a k původní platnosti její theologické významové výstavby, na které si básník zakládal především: ocení krásu té konstrukce asi tak, jako ocení architektonickou krásu gotické katedrály, ale pohled na ni v něm nevzbudí ty vzruchy,…
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.