Ílias

Homér

89 

Elektronická kniha: Homér – Ílias (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: homer01 Kategorie:

Popis

E-kniha Homér: Ílias

Anotace

O autorovi

Homér

[8.st př.n.l.] Homér (Ὅμηρος, Homéros) je nejstarší známý řecký epický básník, žijící asi v 8. stol. př. Kr. (různé prameny uvádí 7.-12. st.) a předpokládaný autor nejstarších dochovaných řeckých eposů Ilias a Odyssea.Jako Homérovo rodiště se uvádí mnoho míst, ale nejčastěji město Smyra na maloasijském pobřeží nebo ostrov Chios. Již ve starověku nebylo o jeho životě známo nic určitého. Podle některých...

Homér: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Název originálu
Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Ílias“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

O

Óarión (2. pád -óna), viz Oríón.

Odysseus (2. pád -ssea), syn Láertův (Láertovec), kr. ithacký, není v Í-dě první osobou jako v Odysseji, ale má tytéž vlastnosti. Byl statečný, nadmíru smělý, velice silný. Ani Aiás, syn Telamónův, nejsilnější po Achilleovi, nemohl ho v zápolení přemoci. Byl neobyčejně chytrý, ano lstivý a neztrácel hlavu ani v nejhorších chvílích. Býval oslovován: „Slavený Odyssee, ty velká Danaů pýcho!“ Přihlásil se i k souboji s Hektorem a nebál se pustit samojediný do boje s velikou přesilou Trójanů. Neméně vynikal důmyslem a rozvahou. Ale byl i rázný a pohotový: rázně zamezil útěk od Tróje a ještě rázněji zkrotil Thersíta. Byl vynikající řečník. Proto byl poslán s prosebným poselstvím k Achilleovi. Bývá i zván potomkem Diovým, protože prý jeho praděd pocházel od Dia. Proto také bývá nazýván božský, Diovi milý. K Tróji se vypravil s 12 loďmi. V osnovu Í-dy zasáhl tím, že rázně zamezil útěk Achaiův od Tróje a tím umožnil další průběh básně, dále že se důrazně vzepřel zbabělé radě králově, který ve chvíli, kdy se Hektór s Trójany nezadržitelně blížil k achajskému táboru, navrhoval, aby Achaiové spustili lodi na moře a vstoupili na ně. Tím odvrátil nevyhnutelné zničení Achaiů; konečně svým účastenstvím v prosebném poselství, jehož nezdar byl v plánu básně. Odysseova noční výprava, kterou s Diomédem podnikl do tábora trójského, neměla nejmenšího účinku na další průběh událostí. Účel její byl ten, aby i na tomto poli byla prokázána převaha Achaiů, tj. v chytrosti a energii, které se vždy potkávají s úspěchem.

Oidipodés (2. pád -poda), obyčejně Oidipús (2. pád -pa). V Í-dě jest o něm zmínka jen jednou, že totiž Mékisteus v závodech na počest zemřelého Oidipa porazil všecky Thébany (Kadmovce). Dle tohoto místa Oidipús zemřel v Thébách, ne ve vyhnanství. O tom, že by byl Oidipús nevědomky zabil otce a pojal matku za manželku, u Homéra se nedočítáme.

Oíleovec, viz Aiás, 2.

Oineus (2. pád -néa), otec Meleagrův, pohostný přítel Bellerofontův.

Ókeanos (2. pád -na [bů…

Mohlo by se Vám líbit…