Popis
Ken Kesey: Vyhoďme ho z kola ven
Anotace
Již klasický román z 60. let o vzpouře jednotlivce proti mašinérii společenského systému. Kniha byla v roce 1975 zfilmována Milošem Formanem pod názvem Přelet nad kukaččím hnízdem. Tato filmová adaptace získala pět Oscarů za nejlepší film, režii, ženský herecký výkon (Louise Fletcherová), mužský herecký výkon (Jack Nicholson) a adaptovaný scénář.
Román je o dělníkovi jménem Randle McMurphy, který se rozhodne předstírat šílenství, aby se dostal z pracovní farmy a aby ho převezli do státního špitálu pro duševně choré. Soudí, že život tam bude příjemnější, ale brzy s touto představou narazí. Začne v ústavu zavádět vlastní, svobodnější pravidla. Protivníkem se mu stane sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval.
Ken Kesey – životopis, dílo, citáty
Podle mého věděl McMurphy mnohem líp než my že naše silácké naparování je jen přetvářka, už proto, že nás pořád nemoh od srdce rozesmát. Možná že nechápal, proč se nedokážeme rozchechtat, ale věděl, že dokud se člověk neumí podívat na věci z jejich směšné stránky, nemůže být nikdy doopravdy pevný v kramflekách. McMurphy se tak usilovně snažil vypichovat směšné stránky světa, až jsem se začal ptát, jestli snad není slepý k těm druhým, jestli snad nevidí, co nám všechen smích hluboko v žaludku dočista vypálilo. Chlapi to možná taky neviděli, třeba jen cítili ty tlaky různých signálů a frekvencí, co se do nich napíraly ze všech stran a postrkovaly je nebo ohýbaly tímhle nebo tamtím směrem, cítili působení Kombajnu - ale já to viděl.
Viděl jsem to stejně, jako vidíte změnu na člověku, co byl dlouho pryč, ale kdo ho vidí denně, den za dnem, ten si ničeho nevšimne, protože změna probíhá postupně. Po celou cestu k pobřeží jsem viděl známky úspěchu, kterého v tomhle kraji dosáhl Kombajn od té doby, co jsem tu byl naposledy - když například na stanici zastavil vlak a vytlačil ze sebe šňůru dospělých mužů v nachlup stejných oblecích a kloboucích, snes je jako snůšku ve všem všudy stejného hmyzu, položivé výrobky, které pěkně jeden po druhém, prd-prd-prd, vypadávaly z posledního vagónu, a potom vlak zahoukal na elektrickou píšťalu a pokračoval v cestě zpustošenou krajinou, aby zas někde dál vyklopil novou várku.
Nebo takové věci jako pět tisíc domů stejných do poslední mrtě, dokonale vyražených nějakým obřím strojem a natažených po kopcích za městem, ta…
Roman D. –
Moje oblíbená. Prostředí psychiatrické léčebny, Amerika šedesátek, hluboký děj, ale především je tu ukázaná hodnota a síla opravdového přátelství a věrnosti, ať už v jakémkoliv smyslu.
Filip Franěk –
Knížka která mě chytla a nepustila. Kesey toho moc nenapsal, ale tohle stojí za přečtení!
Štěpán Zvonský –
Film natočený podle této knihy je fakt dobrý, ale knížka je přímo fantastická. Spousta úvah, které se (hlavně McMurphymu a indiánovi) honí hlavou prostě do filmu dát nešla.
Jedna z mých neoblíbenějších.