Nadace

Isaac Asimov
(Hodnocení: 2)

96 

Elektronická kniha: Isaac Asimov – Nadace (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: asimov13 Kategorie:

Popis

Isaac Asimov: Nadace

Anotace

Úvodní díl legendární série Nadace. Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie…
Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.

Isaac Asimov – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Pořadí v sérii

1

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Název originálu

Foundation

Originál vydán

Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Nadace

  1. Jitka Straková

    Asimov je můj nejoblíbenější autor klasick0ho sci-fi a jedním z důvodů je právě tato kniha. Dostáváme se v ní do polofilozofického příběhu rozpadu říše a k volné tvorbě na téma samotného vzniku naší společnosti. Asimov umí skvěle popsat jednotlivé epochy. Najdete tu spoustu alegorií na současný (v té době, ale vlastně i nynější) svět. Výborná kniha s přesahem a k zamyšlení.

  2. Luboš Novotný

    Na svou dobu přelomové dílo, které do značné míry definuje sci-fi jako žánr, a ze kterého vychází řada dalších děl v tomto žánru. Nadace byla napsaná před 70ti lety, ale i dneska se dá naprosto v pohodě číst a vůbec nemáte pocit, že by byla poplatná době svého vzniku. Myšlenka, že skrze náboženství (systém hodnot a s nimi spjaté emoce), technologie a obchod se dají podmaňovat lidé a království jednodušeji než bojem, je nadčasová a pravdivá. V některých detailech tam doba vzniku vidět je, ale právě díky tomuto přesahu Nadace osloví i současné čtenáře.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2

Téhož večera Publis Manlio pomalu upíjel víno ve staromládeneckém bytě Jorana Sutta v jedenadvacátém podlaží Hardinova věžáku. Stárnoucí, subtilní Manlio zastával dva z nejdůležitějších úřadů na Nadaci - ve starostově kabinetu byl ministrem zahraničí a pro všechny ostatní soustavy s výjimkou Nadace navíc církevním Primasem, Dodavatelem posvátného pokrmu, Pánem všech chrámů a nositelem takřka nekonečné řady dalších titulů, které byly sice vesměs matoucí, zato však měly velmi dobrý zvuk.

"Ale nakonec vás nechal vyslat toho kupce," říkal zrovna mnohoobročník. "To je něco."

"Ale přece jen málo," oponoval Sutt. "Nemáme z toho žádný okamžitý zisk. Celé je to hodně primitivní léčka a my zatím nedokážeme ani odhadnout, jestli past sklapne. Dali jsme mu prostě pilku a doufáme, že si s ní sám podřízne větev."

"Pravda. Jenže tenhle Mallow je schopný chlap. Co když se nedá tak snadno obelstít?"

"To už musíme risknout. Jestli jde o zradu, pojedou v ní ti schopní. Pokud ne, pravdu nám odhalí jenom schopný člověk. A Mallow bude pod dozorem. Vidím, že máte prázdnou sklenku."

"Ne, díky. Už jsem měl dost."

Sutt si dolil do vlastní a trpělivě vyčkával, dokud se stísněný Manlio nevytrhne ze zadumání.

Ať už snil o čemkoli, Publis k žádným závěrům nedospěl. "Sutte, co se vám honí hlavou?" zeptal se náhle, skoro prudce.

"Tak já vám to řeknu, Manlio," rozevřely se Joranovy tenké rty. "Jsme oběma nohama v další Seldonově krizi." Manlio se na něj upřeně zadíval a pak se tiše zeptal: "Jak to víte? To se Seldon znovu objevil v Časovém trezoru?"

"To ani není nutné, příteli. Podívejme se na to logicky. Od té doby, co se Říše stáhla z periferie a zanechala nás svému osudu, jsme se ještě nesetkali s protivníkem, který by disponoval jadernými zbraněmi. Teď mu poprvé stojíme tváří v tvář. To mi připadá závažné samo o sobě. Jenže ono je toho víc. Poprvé za sedmdesát let se schyluje k velké vnitropolitické krizi. Připadá mi, že souhra dvou krizí, zahraniční i vnitřní, vylučuje jakékoli pochybnosti."

Manlio přivřel oči. "Pokud je tohle všechno, nestačí to. Prozatím došlo ke dvěma Seldonovým krizím a v obou případech hrozilo Nadaci vyhlazení. Dokud se takové nebezpečí nevrátí, nemůžeme mluvit o třetí krizi."

Na Suttovi nikdy nebyla znát netrpělivost. "To nebezpečí roste. Když krize udeří, pozná ji každý hlupák. Opravdovou službou státu je rozpoznat ji už v zárodku. Podívejte se, Manlío, ubíráme se naplánovanou cestou. Víme, že Hari Seldon vypočítal, jak…

Mohlo by se Vám líbit…