Jeptiška

Denis Diderot
(Hodnocení: 2)

69 

Elektronická kniha: Denis Diderot – Jeptiška (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: diderot03 Kategorie: Štítek:

Popis

Denis Diderot: Jeptiška

Anotace

Jeden z prvních moderních psychologických románů vypráví o osudu dívky uzavřené proti své vůli za zdmi kláštera.
Diderot v něm odhaluje nelidskost a pokrytectví církve, ale i nelidskost a pokrytectví své vlastní třídy, pro níž se majetek stává nedotknutelnou svátostí. Matka se dovede smířit s tím, že dcera nosí jméno otce, který není jejím otcem. Nesnese však pomyšlení, že by se tato dcera někdy mohla přihlásit o podíl na rodinném majetku, a raději ji pohřbí za živa v klášteře.

Denis Diderot – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu

La Religieuse

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

, ,

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Jeptiška

  1. Petra Trpalová

    Tahle Diderotova kniha je hodně čtivá, i přes poměrně dávnou dobu svého vzniku (18. století). Děj je pikantní, drsný a zajímavý, a to i pro mladistvé čtenáře. Ukazuje, že nemanželské děti kdysi neměly zrovna na růžích ustláno (chlapci často končili v armádě a dívky byly proti jejich vůli odesílány do kláštera jako v tomto případě) a v kombinaci s pokrytectvím a řádem círekvního systému to platí tím spíše.

  2. Káťa Křížová

    Jímavý příběh beroucí si na paškál nešvary církve, jedna z nesmrtelných klasik, kterou jsem si vybrala k maturitě a udělala jsem dobře.
    Zajímavá už je i samotná forma (psáno jako korespondence).

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tak končí příběh nešťastné sestry Zuzany Saulierové, zvané v této knize a korespondenci Simoninová. Škoda že její vzpomínky nebyly dopsány, mohla to být zajímavá četba. Konec konců markýz de Croismare vděčí proradnosti svých přátel za to, že mu dali příležitost zachránit nešťastnou dívku, a to tak šlechetně, soucitně a prostě, jak je hodno jen jeho: jeho úloha v této korespondenci není z nejméně dojemných z celého románu.

Bude nám asi vyčteno, že jsme nelidsky uspíšili konec sestry Zuzany, ale bylo to nutné, neboť ze zámku Lasson jsme dostali upozornění, že se tam zařizuje byt pro slečnu de Croismare, kterou chtěl otec vzít z kláštera, kde byla od smrti své matky; dále, že se oč…