Tchaj–pan

James Clavell

149 

Elektronická kniha: James Clavell – Tchaj–pan (jazyk: čeština)

Katalogové číslo: clavell08 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha James Clavell: Tchaj–pan

Anotace

Příběh tohoto dnes již kultovního historického románu se odehrává v polovině 19. století v Hongkongu, kde se rozhoduje o dalším osudu obchodních a politických vztahů Británie s Čínou, jež se točí kolem opia, čaje a stříbra. Významnou roli v nich hraje Dirk Struan, tchaj-pan, vlastník největší soukromé námořní flotily v Asii, vládce nejúspěšnější firmy a nejbohatší a nejmocnější člověk v zemi. Ten se snaží porazit své konkurenty, posílit postavení vznikající hongkongské kolonie a ustanovit svým nástupcem svého syna. Zároveň je také jedním z těch, kdo jsou schopni ocenit a respektovat tolik odlišnou čínskou kulturu a životní styl.

O autorovi

James Clavell

[10.10.1921-7.9.1994] James Clavell byl anglický a australský spisovatel, scénárista, filmový producent a režisér.Clavell se narodil roku 1924 v Sydney, Austrálii jako anglický občan a byl pokřtěn Charles Edmund DuMaresq de Clavelle. Jeho otec byl důstojníkem britského Královského námořnictva, a tak Clavell vyrůstal na mnoha různých místech Britského impéria. Po vypuknutí druhé světové války se Clavell v 16 letech (1940) přihlásil do...

James Clavell: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Pořadí v sérii

2

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Název originálu

Tai-pan

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Tchaj–pan“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KNIHA TŘETÍ

Salva za salvou z děl dvou bitevních lodí zkrápěla první z pevností na přibližně patnáctikilometrovém zúženém úseku řeky před Kantonem. Přístup do města po vodě bránily nejen mohutné pevnosti, nýbrž i skutečnost, že se vodní tok v těchto místech nebezpečně zužoval, a tak se zdálo, že se fregaty ocitly v nevýhodném, ba dokonce v sebevražedném postavení. Chyběl jim manévrovací prostor a kanony z hradeb mohly útočníky nucené křižovat proti proudu ostřelovat z bezprostřední blízkosti. Jenže děly, napevno zapuštěnými do svých podstavců, nešlo mířit a navíc zkorumpovaná vláda nechávala celá staletí opevnění chátrat. Proto sporadické dělové koule z pevnosti neškodně dopadaly do vody kolem lodí.

Najednou se od fregat odpojily kutry a na břeh se jako smršť vyřítili vojáci námořní pěchoty. Snadno a beze ztrát dobyli pevnost, protože j…