Nakoniec príde smrť

Agatha Christie

87 

Elektronická kniha: Agatha Christie – Nakoniec príde smrť (jazyk: slovenština)

Katalogové číslo: christie50 Kategorie:

Popis

Agatha Christie: Nakoniec príde smrť

Anotace

Anglická královna detektivek Agatha Christie dokázala vždy znovu a znovu překvapovat. Tentokrát se českým čtenářům dostává do rukou příběh o zločinu, ke kterému došlo před čtyřmi tisíci lety ve starém Egyptě.Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. To však ještě netuší, že stojaté vody života v Imhotepově venkovské domácnosti záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, zlobu a závist, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle za nevyjasněných okolností sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb se s tímto vysvětlením nechce spokojit – v hloubi srdce totiž začíná tušit, že smrt zlé konkubíny ani zdaleka nebude poslední…V detektivce Nakonec přijde smrt zužitkovala autorka mimo jiné zkušenosti z vykopávek, jichž se jako manželka známého archeologa zúčastnila. Snad i díky tomu umí čtenáře hravě přesvědčit, že starý Egypt neobývaly jen vysušené mumie, ale i živí lidé. Dějem nás zde sice nedoprovází žádný z oblíbených detektivů, ovšem o svěží vyprávění korunované překvapivým rozuzlením rozhodně ochuzeni nebudeme.

Agatha Christie – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Žánr

Název originálu

Death Comes as tne End

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Nakoniec príde smrť“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2

„Bolo to ako sen,“ pomyslela si Renisenb. Čln a plavba s Kamenim, ona a Teti. Unikli smrti a strachu pred ňou. Bol to začiatok nového života.

Kameni rozprával a ona mu odpovedala ako vo vytržení…

„Toto je teraz môj život,“ cítila. „Už z toho niet úniku.“

„Na aký únik to vlastne myslím?“ položila si zmätenú otázku. „Kam by som chcela ujsť?“

A opäť sa jej pred očami zjavila komôrka v skale vedľa hrobky. Videla sa, ako tam sedí so skríženými nohami a podopretou bradou…

„Tam to však bolo čosi neskutočné, niečo, čo plynulo mimo mňa,‘’ uvažovala, „ale toto je skutočný život, z ktorého až do smrti niet úniku.“

Kameni priviazal čln a vystúpil na breh. Vzal Teti do náručia a dieťa ho pevne objalo okolo krku. Rúčkou zachytilo retiazku s amuletom, ktorý nosil na krku. Amulet spadol k nohám Renisenb. Zohla sa poň. Bolo to znamenie Ankh z jantáru a zlata.

-Prehol sa, to je škoda, - zvolala ľútostivo, keď ho podávala Kamenimu. - Daj pozor, aby sa nezlomil.

Ale jeho silné prsty amulet úmyselne ešte viac prehli a rozlomili na dve časti.

- Ach, čo si to urobil?

- Vezmi si polovicu, Renisenb, a ja si nechám druhú. Bude to znamenie, že sme dve polovice jedného celku.

Podával jej amulet a ona vystrela poň ruku. V tej chvíli jej čosi prebleslo hlavou a prudko sa zarazila.

- Čo je, Renisenb? -Nofret.

- Čo má byť s Nofret?

- Zlomený amulet v Nofretinej kazete na šperky! - vykríkla s náhlou istotou. - Dal si jej ho ty… Ty a Nofret… Teraz už všetko chápem… Preto bola taká nešťastná… A viem aj, kto položil kazetu na šperky do mojej izby. Viem všetko… Neluhaj mi, Kameni. Hovorím ti, že viem všetko.

Kameni neodporoval. Stál a uprene jej hľadel do očí. Ani na okamih nezaváhal. Keď sa ozval, jeho hlas znel vážne a vážna bola aj jeho tvár. Tentoraz sa na nej neobjavil ani náznak úsmevu.

- Nebudem ti luhať, Renisenb. - Chvíľu mlčal a trochu sa i mračil, ako keby si chcel usporiadať myšlienky.

- Som vlastne rád, Renisenb, že si sa to dozvedela. Hoci to nie je celkom tak, ako si myslíš.

- Dal si jej zlomený amulet… práve tak, ako si tento dával mne: na znak toho, že ste dve polovice jedného celku. To sú tvoje slová.

- Hneváš sa, Renisenb, a to ma teší, lebo tvoj hnev znamená, že ma máš rada. Ale predsa ti to musím vysvetliť. Ja som jej ten amulet nedal. Dala mi ho ona… - Odmlčal sa. - Možno mi nebudeš veriť, ale je to pravda. Prisahám ti, že je to pravda.

- Nehovorím, že ti neverím, - váhavo povedala Renisenb… - Môže to byť skutočne pravda.

Pred očami sa jej objavila Nofretina tmavá nešťastná tvár. Kameni jej ďalej horlivo, s chlapčenským zápalom vysvetľoval:

- Snaž sa ma pochopiť, Renisenb. Nofret bola veľmi pekná. Jej pozornosť mi lichotila. Ktorému mužovi by sa to nepáčilo? Ale nikdy som ju naozaj neľúbil…

Renisenb pocítila pri srdci zvláštnu, zvieravú ľútosť. Nie, Kameni skutočne Nofret neľúbil - ale Nofret ľúbila Kameniho - ľúbila ho trpko a beznádejne. Práve na tomto mieste, na brehu Nílu sa stretla onoho rána s Nofret a ponúkla jej svoje priateľstvo…