Vyšetřování ztráty třídní knihy

Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

76 

Elektronická kniha: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak – Vyšetřování ztráty třídní knihy (jazyk: čeština)

Katalogové číslo: sverak20 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák: Vyšetřování ztráty třídní knihy

Anotace

Divadelní hra dnes už legendárního Divadla Járy Cimrmana, jehož hlavními postavami jsou Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Cimrman jako pedagog byl požádán, aby zpracoval do Kapesní učebnice c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V té době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1:500 000. Napsal: „Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost.“
Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém území.

O autorech

Ladislav Smoljak

[9.12.1931-6.6.2010] Filmový a divadelní režisér Ladislav Smoljak se narodil roku 1931 v Praze. Složil maturitu v roce 1952, téhož roku se také neúspěšně hlásil na DAMU, obor režie. Byl ovšem přijat na Vysokou školu pedagogickou obor matematika-fyzika, kterou v roce 1957 opustil s titulem promovaný pedagog. V následujících několika letech se věnoval učitelskému zaměstnání v různých vzdělávacích institucích.Smoljak působil také jako...

Ladislav Smoljak: životopis, dílo, citáty

Zdeněk Svěrák

[28.3.1936] Populární scénárista, dramatik, herec, spoluautor parodických her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se narodil roku 1936 v Praze. Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor český jazyk a literatura. Po krátkém období učitelské praxe v letech 1958-1961 v Měcholupech na Žatecku působil jako redaktor Československého rozhlasu (1961-1969). Od roku 1969 je ve svobodném povolání s výjimkou let 1977-1991, kdy pracoval...

Zdeněk Svěrák: životopis, dílo, citáty

Podrobnosti

Autor

,

Série

Pořadí v sérii

2

Jazyk

Vydáno

Žánr

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vyšetřování ztráty třídní knihy“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TEORIE POZNÁNÍ

Prof. Ladislav Smoljak:

Teprve nedávno jsem v Einsteinově korespondenci objevil dopis, v němž Cimrman svého přítele seznamuje s definitivním náčrtem externismu. Vysvětluje mu, že podle této filosofie se to má s existencí věcí přesně naopak, než jak to odpovídá běžnému názoru: věc je tam, kde se domníváme, že není, a není tam, kde se domníváme, že je. Tedy populárně řečeno: držím-li v ruce například tuto křídu, pak podle Cimrmana vyplňuje tato křída souvisle celý prostor svého okolí a jedině v místě, které vidíte, tato křída není. To, co držím v ruce, je vlastně jen jakási prázdná bublina v souvislém křídovém masivu. Einsteinovi připadal takovýto popis světa pozoruhodný. – V originále označil dokonce Cimrmanovy názory jako „funny“. – Měl však i námitky. Cituji: „Jako fyzik Vás musím upozornit, že na podstatě skutečnosti samé se nic nemění, jestliže VĚC označíte jako PRÁZDNO a prázdné okolí jako VĚC. To je pouhá hra se slovy.“ V originále: „The ping-pong with the words.“ – Tolik Einstein.

Než vás seznámím s Cimrmanovou odpovědí na tuto Einsteinovu námitku, musím se zmínit o filosofu F. C. Bohlenovi, jehož jméno vám patrně dnes už nic neříká. Není divu: on působil ve filosofii pouze jako diletant. Vlastním povoláním byl obchodník – měl velikou drogerii v Essenu. A proslul snad jedině tím, že byl na své zákazníky hrubý až sprostý. Nuže – a tento vulgární materialista se tedy pletl i do filosofie. A právě na srovnání s jeho teorii poznání vysvětluje Cimrman Einsteinovi své vlastní poznávací principy. Budu je citovat podle Cimrmanova dopisu.

 

TEORIE POZNÁNÍ

Dle F. C. Bohlena

Dle J. Cimrmana

PRAVDA – nepřesná

OMYL – přesný

ZPŘESŇUJEME PRAVDU

VYVRACÍME OMYL

VÍME VŠE

NEVÍME NIC

 

Podle vulgárního materialisty Bohlena je základním pojmem našeho poznání PRAVDA, i když Bohlen připouští, že je zpočátku NEPŘESNÁ. Cimrman naproti tomu říká, že základním pojmem poznání je OMYL, zpočátku samozřejmě PŘESNÝ.

Jak se naše poznání prohlubuje, dostáváme se do druhé fáze poznávacího procesu, v němž podle Bohlena ZPŘESŇUJEME PRAVDU, …