Vražda v salonním coupé

Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák

79 

Elektronická kniha: Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak – Vražda v salonním coupé (jazyk: čeština)

Katalogové číslo: sverak19 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák: Vražda v salonním coupé

Anotace

V luxusně zařízeném salonním coupé mezinárodního rychlíku cestují tři pasažéři: slavný český policejní inspektor Václav Trachta, průmyslník Meyer, který vyrábí všechno pro zahřátí (kožichy, rum, šamotové cihly), a továrník Bierhanzel, výrobce masti pro houstnutí vlasů. Ve stanici Istanbul přibude k této trojici inspektorův žák, policejní praktikant Jindřich Hlaváček, dokončující svou diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Cesta probíhá klidně až do chvíle, kdy továrníka Bierhanzla rozbolí zub. Vlakový steward — jakýsi konduktér pro boháče — přispěchá se šlapací zubní vrtačkou a továrník se po zákroku cítí mnohem lépe. Záhy bolest pomine úplně, neboť Bierhanzel zemře. Inspektor Trachta tím není zaskočen, neboť při každé jeho jízdě vlakem dochází k jedné či dvěma vraždám. Přítomným může tedy bez obav z blamáže zaručit, že dříve než souprava dorazí na nádraží Františka Josefa v Praze, budou jeho želízka zdobit vrahova zápěstí.
Takto efektně otevřel Jára Cimrman svou detektivní hru „Vražda v salonním coupé“, v níž zúročil své zkušenosti z policejní služby na vídeňské „čtyřce“. O jeho kriminální a kriminalistické kariéře nás poučí série fundovaných přednášek, polemizujících s rakouským středoškolským profesorem E. Fiedlerem, který Cimrmanův přínos do oblasti vyšetřování zločinu bagatelizuje. Milovníci poezie najdou zde i proslulou Cimrmanovu detektivní baladu „Maralík“.

O autorech

Ladislav Smoljak

[9.12.1931-6.6.2010] Filmový a divadelní režisér Ladislav Smoljak se narodil roku 1931 v Praze. Složil maturitu v roce 1952, téhož roku se také neúspěšně hlásil na DAMU, obor režie. Byl ovšem přijat na Vysokou školu pedagogickou obor matematika-fyzika, kterou v roce 1957 opustil s titulem promovaný pedagog. V následujících několika letech se věnoval učitelskému zaměstnání v různých vzdělávacích institucích.Smoljak působil také jako...

Ladislav Smoljak: životopis, dílo, citáty

Zdeněk Svěrák

[28.3.1936] Populární scénárista, dramatik, herec, spoluautor parodických her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se narodil roku 1936 v Praze. Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor český jazyk a literatura. Po krátkém období učitelské praxe v letech 1958-1961 v Měcholupech na Žatecku působil jako redaktor Československého rozhlasu (1961-1969). Od roku 1969 je ve svobodném povolání s výjimkou let 1977-1991, kdy pracoval...

Zdeněk Svěrák: životopis, dílo, citáty

Podrobnosti

Autor

,

Série

Pořadí v sérii

4

Jazyk

Vydáno

Žánr

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Vražda v salonním coupé“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

VRAŽDA SALONNÍM COUPÉ

/Detektivní hra/

 

Osoby:

Václav Trachta, policejní inspektor

Jindřich Hlaváček, policejní praktikant

Josef Bierhanzel, továrník

Karel Meyer, továrník

Vlakový steward

 

(Setmělým sálem zazní úvodní hudba. V naprosté tmě se pak otevře opona. Tma a ticho trvají tak dlouho, až obecenstvo nabude dojmu, že se něco stalo, a začne si o tom vyměňovat názory. Teprve potom Trachta promluví.)

TRACHTA: Takhle dlouhý tunel je jako stvořený pro vraždu. Nevím, pánové, jestli to způsobuje mé povolání, ale někdy se mi zdá, jako bych vraždy přímo přitahoval. Ještě se mi například nestalo, že bych jel ve vlaku, kde by k nějaké nedošlo.

(Rozsvítí se. Na scéně — v salonním kupé z přelomu století — sedí policejní inspektor Trachta, továrník Meyer a továrník Bierhanzel ovázaný šátkem, protože ho bolí zub. Všichni sedí u stolku a Bierhanzel něco píše.) TRACHTA: Copak to stále píšete, pane továrníku Bierhanzle?

BIERHANZEL: Závěť!

TRACHTA: Je dobré být připraven na vše. Věřte, není nic trapnějšího, než když mě přivolají k mrtvole, která nezanechá závěť. To bych ji nejradši zabil. Mrtvému, tomu už je hej, ale co já, když mám vyšetřovat, a do toho se příbuzní tahají o svršky.

STEWARD (vejde do kupé): Húš, hentešárom, petöfi piákula šárom. Dobrý den, pánové. V tunelu něco nestalo? Všechno erömü? Děkuji. Za deset minut dorazíme Istanbul. V nádraží vlak brzdí jen čtvrt hodiny!

TRACHTA: Stewarde, v Istanbulu se bude po mně shánět jistý mladý muž. Je to policejní praktikant Hlaváček. Zaveďte ho do našeho kupé.

STEWARD: Prosím, pane.

TRACHTA (k ostatním): Píše diplomovou práci o vlakové kriminalistice. Musel jsem ho, chudáka, vyštvat z Prahy až sem. Jindy než ve vlaku mi na něho nezbývá čas.

MEYER: À propos, stewarde, nemáte tam něco proti bolesti zubu? Tady pana továrníka Bierhanzla to celou cestu sužuje.

STEWARD: Ano, pane, něco přinesu.

BIERHANZEL: Ale to snad už nestojí ani za to. (Steward odejde. Trachta se zadívá z okna.) MEYER: Pozorujete krajinu, pane inspektore?

TRACHTA: Právě si říkám, jak je to krásné: úroda sklizena, pole obdělána, radost pohledět. Je to hospodářství. Inu, Turecko.

STEWARD (v zákulisí): Istanbul!

TRACHTA (volá z okna): Hej, stewarde, tamhle stojí. Ten s těmi Uhry. Ne ten uhrovatý. Ten mezi těmi Maďary. No, konečně! Pánové, seznámím vás se svým nejnadanějším žákem.

HLAVÁČEK (vstoupí): Dobrý den!

TRACHTA: No vida! Tu ho máme! Seznamte se, pánové: policejní praktikant Hlaváček, pan továrník Bierhanzel, pan továrník Meyer. Jakou jste měl cestu, chlapče?

HLAVÁČEK: Ale, pane inspektore, v Szegedu nás připojili...

TRACHTA: No, necháme zbytečných řečí a dáme se do práce.

HLAVÁČEK: Ano, pane inspektore.

TRACHTA: Jak jste daleko, Hlaváčku, se svou diplomovou prací?

HLAVÁČEK: Hned, pane inspektore. Ale jestli dovolíte, mám vám vyřídit pozdrav od policejního prezidenta Istanbulu. Když se dozvěděl, že se s vámi setkám, prosil mě, abych vás požádal o radu.

TRACHTA: Budu-li na to stačit…

HLAVÁČEK: Pane i…