Z deníku kontrarevolucionáře

Pavel Kohout

74 

Elektronická kniha: Pavel Kohout – Z deníku kontrarevolucionáře (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: kohout17 Kategorie:

Popis

E-kniha Pavel Kohout: Z deníku kontrarevolucionáře

Anotace

O autorovi

Pavel Kohout

[20.7.1928] Pavel Kohout je dramatik, prozaik, básník, publicista, scénárista, filmový a divadelní režisér, překladatel, spisovatel z povolání. Narodil se roku 1928 v Praze, kde také vystudoval filozofickou fakultu UK. Je jednou z nejúspěšnějších osobností 4esk0 literatury v zahraničí. Pracoval v Československém rozhlase, byl šéfredaktorem Dikobrazu, redaktorem časopisů Československý voják a Československá televize. V mládí byl jedním z nejtypičtějších autorů stalinské poezie,...

Pavel Kohout: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Z deníku kontrarevolucionáře“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

II

Událostmi líčenými v závěru této knihy autorův volný pád teprve započal.

(O té době mezi lety 1969 a 1979, kdy došlo i k opožděné svatbě, vypráví „memoáromán“ KDE JE ZAKOPÁN PES, který končí odsunutím autora i jeho rovněž píšící ženy do Rakouska.)

Po deset let, které prožil autor ještě doma, i po dalších jedenáct, kdy byl v nedobrovolném exilu, pokračovalo udolávání československé společnosti domácím satelitním režimem Kremlu. Mučením se stal především zdánlivě nekonečný čas. Stud ze spoluviny jedněch a nestoudný cynismus druhých prohlubovaly beznaděj.

Pak se však závratnou rychlostí splnily i nejbujnější sny. Je další českou iluzí, že svobodu vyzvonily v několika listopadových dnech 1989 klíče. Totalitu rozložila moudrá dvacetiletá strategie vedoucích státníků demokratického světa a dvakrát tak dlouhý zápas zprvu roztříštěných a pak spojených opozic všech postižených zemí. Domněle utopení „ztroskotanci“ se vynořili z hlubin a stali mnohde dokonce kapitány nového kurzu.

Podobně, jak to chtěli duchovní vůdcové „Pražského jara“, došlo k historickému obratu prostřednictvím reformního pokusu, tentokrát kupodivu v samém SSSR. A ať už bude konečná bilance Gorbačovovy éry jakákoli, za jedno mu současníci i potomci nikdy nemohou být dost vděčni: že v kritické době, kdy se národy střední a východní Evropy zača…