Jefta a jeho dcera

Lion Feuchtwanger

69 

Elektronická kniha: Lion Feuchtwanger – Jefta a jeho dcera (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: feuchtwanger05 Kategorie:

Popis

Lion Feuchtwanger: Jefta a jeho dcera

Anotace

Lion Feuchtwanger – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Název originálu

Jefta und seine Tochter

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Jefta a jeho dcera“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3

Od té doby, co jsem si jako chlapec musel klopotně překládat „Knihu soudců" z hebrejštiny do němčiny, nešlo mi podivuhodné vyprávění o Jiftáchově slibu z hlavy. Můj učitel, který ostatně Jiftáchův slib jednoznačně zavrhoval, doplnil biblickou zprávu pověstmi, o něž političtí vykladači, autoři Targumim a Midrašim, původní vyprávění doplnili: jak Jiftáchova dcera Šejla chodí od jednoho rabína ke druhému a domlouvá jim, aby označili slib podle Písma za neplatný; jak bůh rozhořčen hříšným slibem raní rabíny slepotou; jak velekněz, který ví, že slib je neplatný, je příliš hrdý, aby šel za Jiftáchem, a Jiftách je zase příliš sebevědomý, aby sám vyhledal velekněze; a jak je kněz za trest sesazen z úřadu, Jiftáchovi pak uhnijí údy jeden po druhém, takže jeho mrtvola leží pohřbena po kusech na rozličných místech.

Později jsem se zabýval metodickým, vědeckým studiem bible. Co vykutali archeologové, historikové a filologové ze země a ze změti starých dokumentů a jak z toho zkonstruovali skutečnou dávnou historii jordánských zemí, to mi připadalo napínavější a vzrušivější než kterákoli detektivka.

Zvolna mi splynuly postavy z bible, které jsem viděl jako chlapec, s lidmi, které mi vyjevilo vědecké zkoumání. Ony vzájemně nesouvislé, rozporné příběhy, jež vypráví bible o Jiftáchovi, nabyly souvislosti a celistvosti, jakmile jsem je mohl zasadit do příslušné doby a náležitého prostředí. Pozvolna se mi divoký, krvavý, veliký a neblahý vůdce tlupy Jiftách z biblických dějin proměňoval v člověka historické skutečnosti.

Viděl jsem ho v zemi Galád uprostřed lidí, kteří pocházejí z mnoha generací kočovných pastevců a kteří se proto jen stěží vpravují do nového pořádku usedlého života. Viděl jsem ho, jak zpola o své vůli, zpola donucen prchá nazpět do svobodnějšího života pustiny. Viděl jsem ho, jak se potýká s nástrahami tohu a s panovníky sousedních osídlených krajů.

Pochopitelné bylo pokušení vylíčit celou zemi a celou onu dobu. Jsou tu prastará jordánská města, chráněná silnými hradbami, plná krásných a užitečných věcí, které vytvořil…