Kolíbka

Kurt Vonnegut Jr.
(Hodnocení: 2)

95 

Elektronická kniha: Kurt Vonnegut Jr. – Kolíbka (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: vonnegut07 Kategorie:

Popis

Kurt Vonnegut Jr.: Kolíbka

Anotace

Základní téma jednoho z nejvýznamnějších autorových románů pochází i tentokrát z arzenálu osvědčených námětů sci-fi a napadá celou romantickou představu člověka jako středu vesmíru, a historii nahlíží především jako výsledek komplikovaného řetězu lidské neodpovědnosti, nedorozumění, omylů a náhod.
Vonnegutův vypravěč pracuje na knize pojednávající o tom, co dělali význační Američané v den svržení první atomové bomby, a během shromažďování materiálu o lidech v blízkosti vynálezce pumy, doktora Hoenikkera, narazí na mnohem ničivější objev – tzv. „led typu 9“. Pátrání po této nebezpečné substanci, která mrzne při pokojové teplotě, jej zavádí až do karibského ostrovního státu San Lorenzo, jemuž vládne diktátor „Papá“ Monzano společně s Hoenikkerovým synem Franklinem. Vonnegutův protagonista zde nečekaně dosáhne vysokého postavení, brzy se však má stát svědkem katastrofy apokalyptických rozměrů…

Kurt Vonnegut Jr. – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

,

Název originálu

Cat's Cradle

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

2 recenze Kolíbka

  1. Lucka Korecká

    Tahle knížka byla mým prvním setkáním s Vonnegutovou tvorbou a po jejím dočtení mi bylo jasný, že chci přečíst i další jeho knihy. Jde o satiricko-politický román, který krásně odhaluje jednak tematiku ničivých zbraní s celosvětovým dosahem, jednak téma náboženství a posedlosti jím. Četlo se to skvěle, mně opravdu moc sedl Vonnegutův specifický humor, kterým autor nešetří, jeho geniální satirické poznámky jsouúžasné. A konec je výborně vypointovaný.

  2. Adam Trkal

    Takhle kniha (často neprávem zařazovaná do sci-fi) si vlastně dělá srandu nejen z tohoto žánru ale obecně z katastrofických románů. Vonnegutův humor je prostě unikátní a mně neskutečně sedí. A Kolíbka patří mezi jeho vrcholníá díla.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

79. Proč zdrsněla McCabeho duše

"McCabe a Bokonon neuspěli ve zvýšení toho, co se obecně pokládá za životní úroveň," řekl Castle. "Pravda byla taková, že život byl stejně krátký, stejně surový, stejně podlý jako vždycky. Ale lidé už nemuseli té hrozné pravdě věnovat tolik pozornosti. S narůstáním živé legendy o krutém tyranovi ve městě a ušlechtilém světci v džungli vzrůstalo i štěstí národa. Všichni byli ustavičně zaměstnáni coby herci v dramatu, jemuž rozuměli, jemuž mohl rozumět a tleskat každý a všude."

"A tak se stal život uměleckým dílem," zauvažoval jsem nahlas.

"Ano. Mělo to jen jeden jediný háček."

"Ach?"

"Pro duše dvou hlavních aktérů, McCabeho a Bokonona, bylo toto drama příliš krušné. Jako mladí mužové si byli ve všem podobní; napůl byli anděly, napůl piráty.

Drama však vyžadovalo, aby pirátská polovina Bokononova a andělská polovina McCabeho odumřely. A tak McCabe a Bokonon vykoupili štěstí národa za strašnou cenu smrtelných muk - McCabe poznáním trýznivých muk tyrana a Bokonon poznáním trýznivých muk světce. Pro praktický život se vlastně oba dva stali duševně neschopnými."

Castle ohnul ukaz…