Chodící papiňák aneb Řeči u tabule

Jan Vodňanský

65 

Elektronická kniha: Jan Vodňanský – Chodící papiňák aneb Řeči u tabule (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: vodnansky02 Kategorie:

Popis

E-kniha Jan Vodňanský: Chodící papiňák aneb Řeči u tabule

Anotace

O autorovi

Jan Vodňanský

[19.6.1941-10.3.2021] Jan Vodňanský byl spisovatel, herec, zpěvák, autor textů písní a lidový filosof. Narodil se v Praze roku 1941. V roce 1965 vystudoval Jan Vodňanský Fakultu strojní ČVUT a krátce pracoval jako projektant. V roce 1973 vystudoval dálkově Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1974 je ve svobodném povolání. Roku 1964 začal vystupovat ve dvojici s Petrem Skoumalem, později spolupracoval např....

Jan Vodňanský: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Název originálu
Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Chodící papiňák aneb Řeči u tabule“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ze slovníčku začínajícího špiona

Pro vás, mladé, kteří se ještě dnes v radostné, povznášející atmosféře první celostátní oslavy Mezinárodního dne špionů rozhodnete pro tuto náročnou a vzrušující profesi, jež se ve svých vrcholných výkonech stává hned vědou, hned uměním, mám zde několik užitečných rad.

Svět špionáže je bohatý na nejrůznější nečekané zvraty a překvapení. Snažíme se je ovšem minimalizovat co možná nejdůslednějším dodržováním osvědčených pravidel konspirace. Ta se týká především písemného styku. A právě písemný kontakt je oblastí největšího počtu hrubých začátečnických chyb, které mohou paralyzovat úspěšnou špionážní kariéru už na samém počátku. Proto si pamatujte, že písemnému styku se pokud možno vyhýbáme, a když už jej používáme, tak jenom opravdu v nejnutnějších případech. Pak je ovšem třeba se na psanou formu sdělení dokonale soustředit a nepodcenit žádný, i ten zdánlivě bezvýznamný detail. I za drobné opominutí se totiž často těžce platí. Příklad takové rozšířené začátečnické chyby. Píšete svému rezidentovi do jeho konspiračního bytu. Ovšem, že na obálku napíšete jeho krycí jméno! Zde si vždycky připomeňte starou dobrou zásadu, že totiž méně je více. Stačí samozřejmě napsat čitelně k adrese pouze jméno, křest­ní a příjmení. Mladý agent chce však obvykle vyjádřit úctu vůči svému řídícímu článku a napíše titul rezident i na obálku. To však není nutné, je to zkrátka projev dobrého vychování na nesprávném místě. Ještě zdvořilejší začátečník napíše před jméno dokonce titul Pan rezident, což je také zcela zbytečné. Ale vůbec ze všeho nejhorší je použít v takovém oslovení obvyklou zkratku pro slovo pán, tedy p s tečkou. Na obálce se pak objeví p. rezident, což při povrchním čtení poštovním doručovatelem jako prezident nevyhnutelně vede k tomu, že váš tajný vzkaz pro rezidenta skončí nakonec ve zcela jiných, a to právě ze všeho nejméně povolaných rukou.

Někdy se však stane – i když poměrně vzácně – že se osudové chyby dopustí i sám rezident, pokud není například přesně seznámen se zvláštním významem slova konzervovat ve spojení konzervovat nebo také zakonzervovat agenta. Správný význam tohoto slovního obrazu ve špionáži znamená totiž příkaz k vypojení agenta ze sítě, tedy neúkolovat jej, nechat jej zkrátka nějaký čas v klidu. Pokud však takový pokyn pochopí polovzdělaný rezident v doslovném významu, může to mít pro agenta fatální, přímo nedozírné důsledky.

Trapné omyly v tvoření odborných termínů nesprávnou analogií mohou způsobit mladému začátečníkovi horké chvilky, nebo jej i trvale zesměšnit v dámské společnosti. Proto si dávejte pozor na jazyk, když hovoříte třeba na návštěvě či narozeninové party o svojí práci v síti. Pokud použijete pro označení kolegy, který pracuje pro dvě výzvědné služby zároveň, termín agent-dubbler, tak se jistě nespletete. Horší je, když pro označení kolegy, který pracuje pro tři sítě, mechanickou analogií vytvoříte výraz agent-tripler. To nezní právě hezky a u vašich posluchačů to může vyvolat i řadu trapných nedorozumění, právě tak jako stejně zavádějící slovo agent-triplař. Mnohem lépe zní a zároveň přesně vyjadřuje tento typ spolupráce výraz tripartitní agent. V případě, že ho…