Druhá Nadace

Isaac Asimov
(Hodnocení: 3)

95 

Elektronická kniha: Isaac Asimov – Druhá Nadace (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: asimov15 Kategorie:

Popis

Isaac Asimov: Druhá Nadace

Anotace

Třetí román série Nadace. Konání jednotlivé lidské bytosti je něčím nepředvídatelným – reakce lidských davů je však možné podrobit statistickému zpracování. Čím větší dav, tím větší přesnosti lze dosáhnout. A početnost lidských mas, se kterými Nadace pracuje, se rovná počtu obyvatel všech miliónů obydlených světů.
Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Druhá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je!
Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.


Isaac Asimov – životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Série

Pořadí v sérii

3

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Název originálu

Second Foundation

Originál vydán

Jazyk originálu

Formát

ePub, MOBI, PDF

3 recenze Druhá Nadace

 1. Tonda Fuksa

  Isaac Asimov touto knihou uzavírá kruh… Nadace i v tomto posledním díle základní série si stále drží úroveň a pořád je velmi čtivá.
  Za mně rozhodně „must read“.

 2. Gusta Jindrák

  Výborná kniha, naprostá klasika. Asimov drží úroveň celé série i v tomto díle a bez něj by Nadace rozhodně nebyla kompletní. Doporučuji.

 3. Karel Maláč

  Druhá (dílem vlastně třetí 🙂 ) Nadace neztatila nic ze své kvality, smysluplnosti a hloubky příběhu, rozhodně stojí za přečtení, aby se nám mozaika vzdálených dějin civilizace zase o něco vyplnila.
  Tento díl je rozdělen do dvou částí, v nichž nejprve po Druhé Nadaci pátrá Mezek a po něm v druhé polovině knihy i lidé ze znovuzrozené První Nadace. Celkový příběh je asi nejdramatičtější z celé první trilogie. Poprvé se zde objevuje i ženská hrdinka – Arcadia. Asimov zde nic neztratil ze svého vypravěčského talentu, naopak ještě více a lépe vykreslil jednotlivé postavy.

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6. MUŽ, MEZEK - A KDOSI DALŠÍ

Dva fyzicky odlišní muži - zdánlivě uvolnění a zcela v pohodě, a přesto emocionální detektor zaznamenával napjaté chvění každého nervu.

Mezek měl poprvé po mnoha letech nedostatečně jištěnou svoji cestu. Channis to věděl a ačkoli se sám mohl na chvíli bránit, stálo by ho to velké úsilí - a nakonec jeho útok by pro jeho protivníka neznamenal nic. Channis věděl, že v testu vytrvalosti a odolnosti by prohrál.

Ale bylo vražedné na to myslet. Ukázat Mezkovi emocionální slabost by znamenalo vložit mu do rukou zbraň. Už zase bylo v Mezkově mysli to něco - něco vítězného.

Získat čas...

Proč měli ti ostatní zpoždění? Byl toto pramen Mezkovy sebejistoty? Mysl, kterou sledoval, neříkala nic. Kéž by uměl číst myšlenky!

A ještě...

Channis prudce přerušil své duševní pochody. Zůstalo pouze jediné, získat čas...

Channis řekl: "Protože je rozhodnuto a já jsem po našem malém souboji s Pritcherem nepopřel, že jsem z Druhé Nadace, předpokládám, že mi povíte, proč jsem jel k Tazendě."

"Ale ne," Mezek se sebejistě zasmál vysokým smíchem, "já nejsem Pritcher. Nepotřebuji vám nic vysvětlovat. Měl jste k tomu své důvody. Ať byly jakékoliv, vaše jednání mi vyhovovalo, a tak po nich dále nepátrám."

"Ale přesto musí existovat mezery ve vaší verzi: Je Tazenda tou Druhou Nadací, o které jste doufal, že ji najdete? Pritcher hodně mluvil o vašich pokusech ji najít a o vašem psychologickém stroji, Eblingu Misovi. Trochu občas žvanil, když jsem ho...

eh... lehce pobídnul. Zavzpomínejte na Eblinga Mise, První Občane."

"Proč bych měl?" Drzost!

Channis cítil, že otevřená drzost může odstranit jakoukoli úzkost, kterou by snad Mezek mohl pociťovat.

Řekl pevně potlačujíce momentální zoufalost: "Tedy, postrádáte zvědavost? Pritcher mi vykládal, jak byl Mis něčím ohromně překvapen. Zoufale se snažil co nejrychleji varovat Druhou Nadaci. Proč? Proč? Ebling Mis zemřel. Druhou Nadaci nevaroval. A přesto Druhá Nadace existuje."

Mezek se usmál a jeho úsměv na chvíli odhalil až překvapující krutost. Pak řekl: "Je zřejmé, že někdo Druhou Nadaci varoval. Proč by byl jinak Bail Channis na Kalganu a proč by se chtěl zmocnit mých mužů a mě samotného obelstít? Pouze varování přišlo příliš pozdě, to je celé."

"Pak," Channis dovolil lítosti, aby vyšla na povrch, "ještě nevíte, co to je Druhá Nadace, ani to, jaké je její poslání." Získat čas!

Mezek zachytil lítost toho druhého a přivřel oči, ve kterých se zračilo náhlé nepřátelství. Podrbal se na nose všemi čtyřmi prsty, jak u něj bylo zvykem a odsekl: "Jen se bavte. Jaké je tedy poslání Druhé Nadace?"

Channis mluvil rozvážně, spíš věcně nežli citově. Řekl: "Z toho, co jsem slyšel, na tajemství, které Druhou Nadaci obklopuje, má největší podíl Mis. Hari Seldon založil dvě naprosto odlišné jednotky. První Nadace byla chloubou, která měla během dvou století oslnit půl Galaxie. A ta Druhá byla temnou propastí.

Neporozumíte tomu, proč to tak bylo, dokud se nevcítíte do intelektuální atmosféry umírající Říše. Byl to čas absolutna, velkých všeobecností, aspoň co se myšlení týče. Pochopitelně značil úpadek kultury. Byly to bariéry, které bránily dalšímu rozvoji myšlení. A právě revolta proti těmto bariérám bylo to, co Seldona proslavilo. On byl tou poslední jiskrou mladosti, která ozářila Říši v zapadajícím světle a zároveň byla předzvěstí vycházejícího slunce Druhé Říše."

"Velmi dramatické. A co?"

"Vytvořil své Nadace podle zákonů psychohistorie, ale kdo jiný věděl lépe než on, že tyto zákony jsou relativní. On netvořil konečný výsledek. Konečné výsledky jsou pro úpadkové mysli.

Ta jeho se vyvíjela a Druhá Nadace měla být nástrojem tohoto vývoje. My, První Občané Dočasného Svazu, my strážíme Seldonův plán. Pouze my!"

"Zkoušíte si dodat odvahy," optal se pohrdavě Mezek, "anebo se mě zkoušíte ovlivnit? Druhá Nadace, Seldonův plán, Druhá Říše, nic z toho se mě netkne, ani lítost, ani sympatie, ani odpovědnost, ani žádné jiné emoce, které se možná snažíte do mě dostat. V každém případě, ubožáku, mluvte o Druhé Nadaci v minulém čase, protože je zničena."

Channis ucítil emocionální sílu, která se mu tlačila do mysli s rostoucí intenzitou, jak Mezek vstal ze své židle a přibližoval se. Zuřivě kladl odpor, ale něco do něj neúprosně pronikalo, bořilo a podmaňovalo si jeho mysl - stále dál a víc a víc.

Ucítil za sebou zeď, Mezek stál před ním, vychrtlé paže v bok, rty strašlivě se usmívající pod převisem nosu. Mezek řekl: "Vaše hra skončila, Channisi. Hra vás všech, vás všech, co jste bývali Druhou Nadací. Bývali! Bývali! Na co jste celou tu dobu čekal, když jste blábolil s Pritcherem, když jste ho srazil k zemi a vzal mu pistoli, aniž byste se nějak fyzicky namáhal? Čekal jste na mě, že ano, chtěl jste mě pozdravit, ve chvíli, kdy vás nebudu podezřívat.

Ale je to špatné, já jsem vás podezřívat nemusel. Já jsem o vás věděl. Znal jsem vás dobře, Channisi z Druhé Nadace. Ale na co čekáte nyní? Stále po mně zoufale házíte slova, jakoby mě pouhý zvuk vašeho hlasu mohl zmrazit v mé židli. A po celou tu dobu, co mluvíte, něco ve vaší mysli čeká, čeká a stále čeká. Ale nikdo nepřichází. Nikdo z těch, které čekáte - nikdo z vašich spojenců. Jste tady sám, Channisi a zůstanete sám. Víte proč?

Je to proto, že vaše Druhá Nadace mě špatně odhadla a myslela si, že já jsem v koncích. Znal jsem jejich plán dříve.

Mysleli si, že sem za vámi dorazím a budu vhodným masem pro jejich kuchyni. Vy jste měl být návnadou - návnadou pro ubohého, bláznivého, slabého mutanta, který je tak posedlý Říší, že by slepě spadnul do viditelné pasti. Ale jsem vaším vězněm?

Zajímalo by mne, jestli je vůbec napadlo, že já sotva vyrazím bez flotily - bez dělostřelectva, proti kterému oni byli až žalostně bezbranní? Napadlo je, že nebudu ztrácet čas řečmi a nebudu čekat, až se něco stane?

Mé lodě byly vyslány směrem k Tazendě před dvaceti hodinami a právě teď jsou těsně, těsně po splnění svého úkolu.

Tazenda je v troskách, její obydlená centra jsou srovnána se zemí. Druhá Nadace …

Mohlo by se Vám líbit…