Jak se dělá chalupa

František Nepil

119 

Elektronická kniha: František Nepil – Jak se dělá chalupa (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: nepil03 Kategorie: Štítek:

Popis

E-kniha František Nepil: Jak se dělá chalupa

Anotace

Tato knížka není návodem, nýbrž přiznáním, jak se dělá chalupa, když na to člověk nemá ani průpravu, ani znalosti, ani šikovné ruce a pokouší se vše překlenout nadšením, vírou a láskou… Takže není ani tak odborná, jako spíš upřímná. Vznikala v letech, kdy se začala zdvihat vlna chalupářství, kdy se lidé po celotýdenní kvalifikované práci převlékají do zednického, zahradnického či jinak hastrošovitého oblečení a až do nedělního podvečera zakoušejí dobrodružství, hrdinství, útrapy i velkolepost fyzické práce. František Nepil jim vzdává touto knížkou dík. Za to, že zachránili víc chalup, než kolik jich je v evropských skanzenech. Za to, že se naučili ctít práci lidských rukou. A že se naučili ve svých staronových staveních ani ne tak odpočívat, jako spíš přemýšlet.

O autorovi

František Nepil

[10.2.1929-8.9.1995] František Nepil byl český spisovatel a scenárista, bytostný vypravěč v psaném i mluveném projevu.František Nepil se narodil v Hýskově u Berouna v rodině zedníka. Jako dítě vyrůstal ve Sv. Janu pod Skalou a na samotě Výbrnice u Nižboru. Nastoupil na obchodní akademii v Berouně, ale poté, co se rodina odstěhovala do Prahy, dokončil studium na obchodní akademii v Praze, kde...

František Nepil: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

, ,

Formát

ePub, MOBI, PDF

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Jak se dělá chalupa“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hoblování

Už Darwin a Komenský žádali, aby se každé stvoření . vyvíjelo od jednoduššího k složitějšímu. I nastávající řemeslník. Ten uřízne nejdříve polínko, pak tomu přiteše špičku a je z toho kolík. Tak dobrý kolík, že se dá zatlouci i do země. A tím svého tvůrce utvrdí, že by dokázal něco lepšího, kdyby chtěl. Třeba kus nábytku. Třeba lavičku pod strom.

Příští neděli si přinese několik čerstvých prken. Tak čerstvých, že mu čvachtají v rukou, když je nese z prodejny a když je začíná hoblovat. Prkno na lavičku se musí totiž ohoblovat, že ano, jinak si člověk sedne a vrazí si třísku do toho - do ruky.

K hoblování potřebujete správný hoblík, pořádný stůl, svěrku neboli upínák a spoustu špalíčků a kolíků, kterými budete klínovat stůl, abyste s ním při hoblování neujel k sousedovi. Na stůl si upevníte prkno, vezmete hoblík, na hoblík klepnete zpředu, klepnete na něj ze strany a shora, zabrnkáte si palcem na želízko jako na strunu kytary - a nenene, ještě to není správně nastaveno, ještě není správně naladěno. Ještě jednou buch buch buch, ťuk ťuk ťuk, klep klep - a pak zase brnk brnk - áááá - slyšíte to? ÁÁÁÁÁ - takhle to správně zní, teď můžete začít hoblovat!

Plivnete si do dlaní, zaberete, z hoblíku vytryskne nádherná bílá hoblina, a najednou hrc! - že to želízko je moc vystrčené ven? To se ví, že je - podívejte se, jaký zub vykouslo do prkna! - Kde je kladívko? - Klep klep, tuk tuk, bác bác - brnk brnk - teď to vypadá líp. Želízko se kapánek schovalo, zaberete - a hoblík pra změnu nesebere ani třísku. Fix námol, to je ňákej čúlisnej hoblík! HIep klep, tuk tuk, bác bác - želízko povylezlo, hrc! - další zub…