Pěna dní

Boris Vian
(Hodnocení: 1)

87 

Elektronická kniha: Boris Vian – Pěna dní (jazyk: Čeština)

Katalogové číslo: vian01 Kategorie: Štítky: ,

Popis

E-kniha Boris Vian: Pěna dní

Anotace

Kultovní Vianova kniha Pěna dní je nevšedním příběhem s řadou vtipných až pitoreskních peripetií, kořeněný oslňující autorovou fantazií a odlehčený od začátku do konce svérázným humorem od lehké ironie po sžíravý sarkasmus. Vyniká originalitou jazyka, který nesnáší otřelost, nudu a faleš.

O autorovi

Boris Vian

[10.3.1920-23.6.1959] Boris Vian (též pod pseudonymem Vernon Sullivan), byl všestraný francouzský prozaik, novinář a kritik, jazzový hudební skladatel, trumpetista, dramatik, písničkář, herec, malíř, překladatel a scenárista.Dnes je Vian nejznámější coby autor románů Pěna dní a Srdcerváč, které se však za jeho života nedočkaly velkého ohlasu. Nečekaným bestsellerem se nicméně stala Vianova nápodoba amerického hardboiled žánru Naplivu na vaše hroby. Autorovi, jenž...

Boris Vian: životopis, dílo, citáty

Další informace

Autor

Jazyk

Vydáno

Žánr

Název originálu

L'Écume des Jours

Originál vydán

Jazyk originálu

Překlad

Formát

ePub, MOBI, PDF

1 recenze Pěna dní

  1. Dana Nosková

    Tato dnes už kultovní kniha asi není pro každého. Surrealismus není šálek kávy všech čtenářů a někomu by se mnohé konstrukce příběhu a jazykové formulace mohly zdát nesmyslné. Já jsem ale jeden z těch lidí, kteří pokaždé když si vezmou Pěnu dní do ruky, ponoří se do ní a s úsměvem na rtech si vychutnávají nádherný neskutečný, bláznivě absurdní Vianův svět. Tato kniha je nepopsatelná, protože je tak krásně jiná, ale rozhodně vás nenechá chladnými. Je prostě třeba si ji přečíst a sami uvidíte…

Přidat recenzi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

28

Od samého začátku ulice se mačkal dav lidí, kteří se chtěli dostat do sálu, kde měl přednášku Jean-Sol Partre.

Používali nejrůznějších lstí, aby oklamali bdělé po­řadatele, kteří kontrolovali platnost pozvánek, protože do oběhu se dostaly desítky tisíc falešných.

Někteří přijížděli v pohřebních vozech a četníci, kteří vráželi hluboko do rakví dlouhá ocelová kopí, při­bíjeli je navěky k dubovému dřevu, takže je už ani neby­lo nutné před pohřbením vytahovat; pouze skutečně mrtví, pokud tam jací byli, tím utrpěli újmu, neboť měli natržený rubáš. Jiní se dávali shazovat padákem ze zvláštního letadla (a rovněž v Bourget vznikaly rvačky o místa v letadle). Ty si vzalo na mušku družstvo hasičů a pomocí požárních stříkaček je sráželo do Seiny, kde ubožáci tonuli. Konečně ještě jiní se pokoušeli prolézt kanály. Ty zaháněli zpátky pořádnými kopanci okova­ných bot do kloubů prstů ve chvíli, kdy se zachytili okraje, aby si vydechli a vylezli ven, a o další se postara­ly krysy. Nic však těmto nadšencům nevzalo odvahu. Dlužno přiznat, že ti, co se topili a co nepřestávali ve svých pokusech, nebyli jedni a titíž, a hluk stoupal k ze­nitu a odrážel se od mraků jako dunivé hřmění.

Pouze skalní, dobře známí a důvěrní přívrženci měli pravé vstupenky, které se daly snadno rozeznat od falešných, a tak volně procházeli připravenou úzkou uličkou u zdí domů, střeženou každých padesát centi­metrů tajným agentem, maskovaným za automatickou brzdu. I tak jich bylo ohromné množství a v přeplně­ném sále přibývalo návštěvníků každou vteřinu a mi­nutu.

Chick tam byl již od včerejška. Za cenu zlata získal od vrátného právo ho zastupovat, a aby k tomu měl pádný důvod, zlomil onomu muži náhradním hasákem levou nohu. Když šlo o Partra, na doublezony se neohlí­žel. Alise a Isis čekaly společně s ním na příchod před­nášejícího. Strávily tady celou noc, neboť si takovou událost nechtěly nechat ujít. Chick v tmavozelené uni­formě vrátného vypadal ohromné svůdně. Od té doby, co dostal od Colina oněch pětadvacet tisíc doublezonů, velmi zanedbával svou práci.

Publikum, které se tam tísnilo, se vyznačovalo zvláštními zjevy — samé tváře ztrácející se za brýlemi, zježené vlasy, zažloutlé špačky z cigaret, krkání po nu­gátových bonbónech, a pokud jde o ženy, ty měly ubohé cůpky otočené kolem lebky a kožené bundy na holém těle, na nichž se rýsovaly na tmavším pozadí výběžky v podobě příčných řezů ňader.

Ve velkém sále v přízemí se stropem napůl skleně­ným, napůl zdobeným freskami provedenými těžkou vodou a jako dělanými k tomu, aby v duších přítom­ných mužů budily pochyby o přitažlivosti lidských tvo­rů s tak skličujícími ženskými tvary, byl čím dál tím větší nával a těm, kteří přišli pozdě, nezbylo než zůstat vzadu na jedné noze a druhou od sebe odstrkávat sou­sedy, kteří se tlačili. Zvláštní lóže, v níž trůnila vévodky­ně de Bovouard se svou suitou, přitahovala zraky davu, ve kterém téměř tuhla krev, a svým vznešeným leskem působila jako pěst na oko oproti provizorním osobním dispozicím řady filozofů sedících na rozkládacích žid­ličkách.

Stanovená hodina přednášky se blížila a dav začal hořet netrpělivostí. Vzadu vznikal organizovaný šum, neboť několik studentů chtělo zasít do myslí přítom­ných sémě nejistoty tím, že hlasitě přednášeli nesouvis­lé, vytrhané pasáže z Kázání na hoře od baronky Orzczyové.

Ale Jean-Sol byl už nedaleko. V ulici bylo slyšet slo­ní troubení a Chick se vyklonil z okna vrátnice. Postava Jean-Sol Partra se vynořila opodál z obrněného nosítka a slonova svrasklá a krabatá záda pod nimi dostala ve světle rudého reflektoru zvláštní vzezření. V každém rohu nosítek byl ve střehu elitní střelec, ozbrojený seke­rou. Slon si velkými kroky razil cestu zástupem a tupý dupot jeho čtyř tlap, šlapajících do drcených těl, se ne­úprosně blížil. Před vchodem slon poklekl a elitní střel­ci sestoupili. Partre půvabně seskočil mezi ně a oni mu svými sekerami klestili cestu k pódiu. Policisté zavřeli všechny vchody a Chick se vrhl do tajné chodby vedou­cí za pódium a Isis s Alise strkal před sebou.

Zadní část pódia byla zakryta zduřelým plyšovým závěsem, do něhož Chick udělal díry, aby dobře viděli. Sedli si na polštáře a čekali. Sotva metr od nich se Par­tre připravoval ke čtení své přednášky. Z jeho pružného asketického těla vycházelo zvláštní záření a publikum, uchvácené pověstným kouzlem každého jeho sebemen­šího gesta, nedočkavě čekalo, až začne.

Došlo k četným případům mdloby z přílišného vnit­roděložního vzrušení, které postihovalo především žen­ské obecenstvo, a Alise, Isis a Chick slyšeli ze svého mís­ta zřetelné funění čtyřiadvaceti posluchačů, kteří se ve­třeli pod pódium a potmě se tam svlékali, aby zabrali co nejméně místa.

„Vzpomínáš?“ řekla Alise, něžně se přitom dívajíc na Chicka.

„Jistěže,“ přisvědčil Chick. „Právě tam jsme se se­známili...“

Naklonil se k Alise a něžně ji políbil.

„Vy jste byl…